Rusové za kladenskou huť Poldi nezaplatili v termínu, dražba je zmařená

Před měsícem byla zkrachovalá kladenská huť Poldi (firmy Poldi a Poldi Trade) vydražena za 261 milionů korun a měla ji získat teprve několik měsíců existující firma Compagnia del mediterraneo Steel. Insolvenční správce Adam Sigmund z Advokátní kanceláře Žižlavský ale včera informoval, že vydražitel ve stanoveném termínu nezaplatil a dubnová dražba je tudíž zmařená.
Funkční kovárna firmy PBK v areálu někdejší Poldovky. Foto: FAEI.cz

„Věc konzultujeme s věřiteli a budeme postupovat podle jejich přání buď opakovanou dražbou, nebo prodejním tendrem,“ citoval Adama Sigmunda server České noviny. Jasno o dalším postupu by podle něj mělo být co nejdříve. „Předpokládám, že do konce týdne budeme mít pokyn od věřitelů a budeme vědět, jestli půjdeme cestou opakované dražby, nebo prodeje mimo dražbu,“ uvedl správce.

Sigmund dále uvedl, že žádnou vysvětlující zprávu od firmy Compagnia del mediterraneo Steel nedostal. Ta měla za huť zaplatit 261 milionů korun. Dražební jistota byla 17 milionů Kč a do pondělí měla firma doplatit zbytek peněz. To se ale nestalo. „Tím byla dražba zmařena. Vlastnictví k podniku Poldi a Poldi Trade tak na vydražitele nepřešlo a zůstává i nadále v majetkové podstatě v insolvenci,“ vysvětlil Sigmund.

Nyní se podle něj bude pokračovat v procesu prodeje. Náklady spojené se zmařenou dražbou budou uhrazeny z jistiny složené vydražitelem. Celá dražební jistota ale nepropadá, zbytek bude po odečtení nákladů firmě vrácen.

RUSKÉ VAZBY

Jak před měsícem zjistila redakce portálu Finanční a ekonomické informace, jednatel a majitel společnosti Compagnia del mediterraneo Steel, Rus Stanislav Kraslavski, je personálně a pracovně propojen s ruským důlním a hutním gigantem, společností Mechel (psali jsme zde). Figuruje jako manažer ve společnosti Mechel Service Italia v italském Bergamu.

Mechel (Mečel) je po lídrovi trhu, firmě Evraz, druhým největším ruským producentem uhlí. Firma, jejíž akcie se obchodují jak na moskevské, tak na newyorské burze, přitom ještě před několika lety sama bojovala o přežití, když usilovala o restrukturalizaci svých dluhů ve výši několika miliard dolarů.

V roce 2016 totiž reálně hrozilo, že důlní a hutní gigant, který zaměstnával 66 tisíc lidí, zbankrotuje. Ruský stát musel kvůli hrozbě sociálních nepokojů zasáhnout a do konce loňského roku ruské státem vlastněné banky refinancovaly asi 75 % dluhů Mechelu.

Mechel je přitom na tuzemském trhu už přítomna – a to prostřednictvím společnosti Mechel Service Stahlhandel Czech Republic, která obchoduje s hutním materiálem. Tu vlastní nizozemská firma Mechel Service Global B.V., která spadá pod mateřskou ruskou společnost Mechel.

Zhruba dvě třetiny akcií této firmy drží ruský multimiliardář a někdejší důlní mistr Igor Vladimirovich Zyuzin (pozn. red.: záměrně ponecháváme anglickou transkripci jména). Před lety byl s necelými devíti miliardami dolarů na 16. příčce nejbohatších Rusů.

Stanislav Kraslavski před měsícem uvedl, že Compagnia del mediterraneo Steel je filiálkou mezinárodní společnosti, která má v oboru zkušenosti, a že ta chce co nejdříve obnovit výrobu. Foto: FAEI.cz

VÝROBA SE HNED TAK NEOBNOVÍ

Kladenská huť, která je částí někdejšího rozsáhlého koncernu Poldi a která podle obchodního rejstříku dosud patří skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru, je od loňského prosince v konkurzu a její zaměstnanci dostali výpověď. Fungování firmy začaly před lety komplikovat dluhy, které dosáhly stovek milionů korun, a zaměstnanci dostávali vyplacené mzdy se zpožděním i o několik měsíců.

Kladenského primátora Milana Volfa (Volba pro město) vývoj kolem Poldi překvapil, vedly české noviny: „Je to divné. To by mě nenapadlo ani ve snu,“ řekl ke zmařené dražbě. Podle něj bývalí zaměstnanci, mají k hutím citový vztah, dostali naději, že se výrobu podaří obnovit, ale najednou se vše zbortilo.

Kraslavski přitom před měsícem bezprostředně po dražbě uvedl, že mezinárodní společnost, kterou zastupuje Compagnia del mediterraneo Steel jako filiálka, chce co nejdříve obnovit výrobu.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.