Růst cen průmyslových výrobců ohrožuje českou konkurenceschopnost

Názor
Zdražování u průmyslových výrobců nabírá na síle, což může začít ohrožovat konkurenceschopnost českých průmyslových výrobků na zahraničních trzích. Malým a středním podnikům pomůže zastropování cen energií. Do problémů se však mohou dostat velké průmyslové podniky s vysokou energetickou náročností, na které se cenové stropy u energií nebudou vztahovat.
Do problémů se mohou dostat velké průmyslové podniky s vysokou energetickou náročností. Ilustrační foto: Ostroj

V září došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 25,8 procenta. Růst cen o 79 procent byl zaznamenán u přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou. Dramatické zvýšení o 59,7 procenta zaznamenaly ceny mlýnských a škrobárenských výrobků. Aktuální data z průmyslu bohužel nehovoří o rychlém poklesu inflace, spíše lze očekávat, že nás zdražování průmyslových výrobců bude trápit i v následujících měsících.

Zatímco u průmyslových výrobců tempo zdražování nabírá na síle, ceny zemědělských výrobců se meziročně zvýšily o 33,6 procenta, což bylo méně než v srpnu. Přesto některé položky zažívají astronomické cenové nárůsty. Například ceny obilovin se zvýšily o 51,8 procenta a ceny jatečných prasat vzrostly o 43,2 procenta.

Situace ve stavebnictví se začíná stabilizovat. Ceny stavebních prací meziročně vzrostly o 13,1 procenta a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se zvýšily o 18,3 procenta. Vzhledem k růstu nákladů na výstavbu nelze očekávat, že by developeři zlevňovali nově budované projekty. Snižování cen je však patrné u starších nemovitostí, což vede k rozevírání cenových nůžek mezi novostavbami a starými byty či domy, které mají často vysokou energetickou náročnost.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Developeři se mohou plést a vedle starších bytů nakonec zlevní i novostavby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.