Růst cen průmyslových výrobců ohrožuje českou konkurenceschopnost

Názor
Zdražování u průmyslových výrobců nabírá na síle, což může začít ohrožovat konkurenceschopnost českých průmyslových výrobků na zahraničních trzích. Malým a středním podnikům pomůže zastropování cen energií. Do problémů se však mohou dostat velké průmyslové podniky s vysokou energetickou náročností, na které se cenové stropy u energií nebudou vztahovat.
Do problémů se mohou dostat velké průmyslové podniky s vysokou energetickou náročností. Ilustrační foto: Ostroj

V září došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 25,8 procenta. Růst cen o 79 procent byl zaznamenán u přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou. Dramatické zvýšení o 59,7 procenta zaznamenaly ceny mlýnských a škrobárenských výrobků. Aktuální data z průmyslu bohužel nehovoří o rychlém poklesu inflace, spíše lze očekávat, že nás zdražování průmyslových výrobců bude trápit i v následujících měsících.

Zatímco u průmyslových výrobců tempo zdražování nabírá na síle, ceny zemědělských výrobců se meziročně zvýšily o 33,6 procenta, což bylo méně než v srpnu. Přesto některé položky zažívají astronomické cenové nárůsty. Například ceny obilovin se zvýšily o 51,8 procenta a ceny jatečných prasat vzrostly o 43,2 procenta.

Situace ve stavebnictví se začíná stabilizovat. Ceny stavebních prací meziročně vzrostly o 13,1 procenta a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se zvýšily o 18,3 procenta. Vzhledem k růstu nákladů na výstavbu nelze očekávat, že by developeři zlevňovali nově budované projekty. Snižování cen je však patrné u starších nemovitostí, což vede k rozevírání cenových nůžek mezi novostavbami a starými byty či domy, které mají často vysokou energetickou náročnost.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Developeři se mohou plést a vedle starších bytů nakonec zlevní i novostavby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika padá do stagflace

Centrální banky nejen napříč Evropou již pochopily, že inflace není způsobena jen narušenými dodavatelskými řetězci, ale především velmi uvolněnou měnovou politikou. Česká inflace na 18procentech a „holubičí“ …

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …