
Spotřebitelské ceny v červenci meziměsíčně rostly o 0,4 % a meziroční inflace tak vzrostla na 3,4 % z předchozí úrovně 3,3 %. To bylo na horní hranici odhadů analytiků a v souladu s prognózou ČNB. Trh čekal v mediánu 3,1 %, náš odhad činil tři procenta.
Největším cenovým tahounem byl sezónní nárůst cen rekreací a dovolených. Nebýt tohoto růstu, spotřebitelské ceny by meziměsíčně v průměru klesaly o 0,1 % a meziroční inflace by zpomalila pod 3,0 %. Vývoj cen dovolených je za současného stavu poněkud problematický na odhad a je zajímavé, že je naměřena víceméně standartní sezónnost.
Ceny potravin naopak meziměsíčně klesly o 1,5 % a zlevňovalo také oblečení a obuv. Více si lidé připlatili u čerpacích stanic. Zde meziměsíční růst cen dosáhl 4,6 %, což bylo mírně nad naším očekáváním. V meziročním srovnání jsou ceny u čerpacích stanic stále v hlubokém záporu 14,6 %.
I nadále čekáme, že se vliv oslabené poptávky přenese do zpomalení růstu cen. Prozatím se tento efekt dostavuje pomaleji. Na meziměsíční bázi inflace v červenci sice zpomalila, ale méně než jsme čekali.
Podstatné je, že neochotu zpomalovat vykazuje jádrová inflace, která nezahrnuje proměnlivé ceny potravin a energií. Na meziměsíční sezóně očištěné bázi jádrová inflace dle našich propočtů v červenci zrychlila na vysokých 0,75 % po předchozích 0,5 %.
Výsledek inflace za červenec je v souladu s prognózou ČNB, ale citelně nad očekáváním finančního trhu.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)