Zdražování běží na plné obrátky. Češi si připlatí za pivo

Milovníci neřestí si sáhnou hlouběji do kapsy. Po zdražování tabákových výrobků a tvrdého alkoholu přijde výrazné zdražení piva. Pivovary jsou nuceny reagovat na vysokou inflaci v české ekonomice a nepříznivé dopady pandemie koronaviru.
Zdražování běží na plné obrátky. Češi si připlatí za pivo. Foto: Depositphotos.com

Meziroční míra inflace v červenci letošního roku vzrostla o 3,4 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v červnu. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,7 % a ceny služeb o tři procenta. Inflace se pohybuje mimo své toleranční pásmo a vzdálila se od inflačního cíle ve výši dvou procent.

Zvyšování cenové hladiny v červenci nepotěšilo milovníky neřestí. Ceny tabákových výrobků meziročně vzrostly o 13,8 procenta a ceny lihovin o 10,6 %. Navíc v následujících měsících lze očekávat výrazné zdražování piva a pravděpodobně ani víno nezůstane pozadu.

PSALI JSME:
Češi utrácí za neřesti skoro nejvíce v EU, za péči o zdraví naopak téměř nejméně

Nadále jsme byli svědky výrazného zdražování ovoce, u kterého byl zaznamenán meziroční růst cen o 22,8 procenta. Výrazně zdražovaly i další základní potraviny jako mouka, cukr či vepřové maso. Naopak ceny brambor klesly o 13,3 procenta.

Důsledky pandemie koronaviru nic nezměnily na zvyšování cen nájemného, kde byl v červenci zaznamenán meziroční růst o 2,8 procenta. Dražší byla i elektřina o 7,6 %. Vliv na zvýšení cenové hladiny měly rovněž stravovací služby, které meziročně zdražily o 5,6 procenta. Naopak ceny v dopravě meziročně klesly.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace neplatí pro každého stejně

Zavřít reklamu ×
  1. A kde je nedávné snížení DPH na pivo o 10%? pivo by mělo zlevnit o tři koruny. Místo toho už teď zdražilo a ještě další zdražení? Babiš měl pravdu. Nečekejte, že bude pivo levnější, obchodníci si DPH připočtou k dobru, ale pro sebe.

    • Až budeme mít Euro bude vše o mnoho dražší a potraviny stejně jedovaté a kontaminované jak nyní, žádný rozdíl.
      Navíc budeme muset platit zemím co neumí hospodařit jejich dluhy v Euru, aby jsme Euro udrželi . Dnes máme korunu českou a můžeme si za to sami co se s ní děje.
      Podívejte se na Slovensko, jak je možné, že jsme si v EU všichni rovni a za stejnou práci máme i 6 x méně než v některých zemích a v zemích kde Euro není , jako Švýcarsko, Lucembursko mají 10 x vyšší úroveň života ? Vidíte Euro není spása, ale společný závazek.

  2. Čím víc budete pivo zdražovat, tím víc hospod bude krachovat. Dnes si člověk raději koupí za 1600 soudek a ten si v klidu narazí s přáteli třeba na chatě, než aby šel do hospody a dával za stejné pivo 40 korun.

  3. Za největší zločin státu považuji neustálé zdražování nájemného.Nájemné v okolí obvyklém ( =dohoda 2 ? 4 majitelů domů v ulici je právně závazný pojem???)bez ohledu na kvalitu bytů a bez povinnosti při zvyšování nájmů zvyšovat i kvalitu bytu je nehoráznost a stát se na ní podílí a podporuje.Přitom penze i příjmy řady domácností nestačí.Příspěvek státu na nájem je příspěvek do kapsy majitelům bytů a samozřejmě z kapes nás všech.
    V mládí jsem se smála Anně proletářce,když protestovala proti panu domácímu. Dnes jsem na její straně.

    • Tak nějaký byt KUPTE a PRONAJÍMEJTE! Za cenu jakou považujete za správnou. Nevrátí se vám investice ani za 30 let! A pokud si na to půjčíte, tak ZKRACHUJETE!

  4. Pamatuji,že česká koruna byla dobré platidlo.Všichni češi mají ke koruně vřelý vztah,ale co se děje teď nemá obdoby.Jde politikům o zlikvidování koruny.Dnes už je jak bývala lira.Je mi z toho zle.
    Josef

  5. Někdo tu šaškárnu zvanou koronavirus bude muset zaplatit a ten půl bilion korun,který politici půjčili se bude muset jednou vrátit.Zatím budeme „jen“ platit velký úrok.Už 10 let jedu v úsporném režimu,který začal po velké hospodářské krizi 2009,to je auto na LPG,alkohol nepiju žádný,maso kupuji pouze vyjímečně,na své zahrádce pěstuji ovoce a zeleninu,vše opravuji sám(auto i zednické práce na domě).I tak žádné velké úspory nemám.Tady na slovenském pohraničí jsou prostě výplaty přímo almužny a žije se velmi těžko.To v Praze nikdo nepochopí jak se tady žije nebo spíš přežívá.O katastrofální lékářské péči ani nemluvím,jsou tu pouze lékaři alkoholici,ti trochu schopní jsou v Praze nebo v cizině.Velká škoda že jsem se nedokázal naučit Německy.Dobře se tu má pouze pár lidí co jezdí dělat do Rakouska.

    • Jo komunisté to tu “vedli” přes 40 let a pak si zkrachovalou ekonomiku lacino skoupili (tzv. Pěrestrojka) za inflační prachy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.