Růst umělé inteligence na rozcestí

Americká technologická společnost Nvidia stojí na prahu jednoho z nejdůležitějších kvartálů posledních let. Očekává se, že její tržby vyletí meziročně o 73 procent a dosáhnou kolem 38,15 miliardy dolarů, zatímco zisk na akcii by měl vzrůst o 63 procent na 0,85 dolaru. Taková čísla zní skoro jako z fantastického příběhu – a právě v tom je kouzlo dnešní doby umělé inteligence (AI).
Pro společnost Nvidia je nyní problémem hlavně tempo, kterým dokáže dodávat své čipy zákazníkům. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Pro společnost Nvidia je nyní problémem hlavně tempo, kterým dokáže dodávat své čipy zákazníkům. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nvidia se však současně ocitá v kritickém bodě. Na globální scéně ji tlačí konkurence z Číny, a to jak na straně hardwaru (Huawei) tak softwaru. Rostoucí efektivita AI modelů, jako je DeepSeek, ohrožuje předpoklad, že lepší umělá inteligence bude vyžadovat výkonnější čipy. Navíc obchodní spory mezi USA a zbytkem světa jen umocňují nejistotu.

Na domácím trhu se Nvidia potýká s konkurencí ze strany cloudových hráčů, neboli „hyperscalerů“, kteří aktivně vyvíjejí vlastní čipy. Jejich podíl na tržbách Nvidie podle odhadů dosahuje až 55 procent.

Čelí ale i obavám z poklesu jejich poptávky kvůli pokrokům v efektivitě modelů umělé inteligence, které vyžadují méně výpočetní síly. Data však ukazují opak – jejich investiční rozpočty na letošní rok poskočily z 246 na 320 miliard dolarů, přičemž značná část těchto peněz směřuje přímo do AI.

Na trhu umělé inteligence si Nvidia drží dominantní postavení s odhadovaným tržním podílem 80 až 90 procent. Její konkurenční výhoda je natolik výrazná, že vzbudila zájem amerických a čínských antimonopolních úřadů. Poptávka po nových čipech Blackwell je masivní – jsou předem vyprodány až na 12 měsíců.

Její klienti nadále zápasí o své místo ve frontě. Pro Nvidii je tedy větším problémem tempo, jímž dokáže doručovat čipy do rukou zákazníků. Nové čipy Blackwell se potýkaly nejen s několika zpožděními, ale také s výrobními problémy, které výrazně omezily očekávané prodejní objemy a posunuly jejich dodávky o několik měsíců.

Investoři se před pár týdny (v lednu, pozn. red.) vylekali, že by efekt DeepSeeku mohl ochromit poptávku. Někteří analytici však po diskuzi s klienty Nvidie tvrdí, že poptávka po Blackwellu výrazně převyšuje nabídku a že zveřejnění DeepSeeku nemělo téměř žádný dopad na tempo růstu sektoru umělé inteligence.

Dalším velkým tématem je hrozba obchodní války s Čínou, která aktuálně tvoří 15 procent tržeb Nvidie. Už před dvěma lety zakázaly Spojené státy export nejpokročilejších čipů do Číny.

Dnes však mají USA podezření, že čínské společnosti tento zákaz obcházejí díky černému trhu v Singapuru, kde od října 2022 prodeje Nvidie rostou o mnoho rychleji, než ve zbytku světa. I proto staronový americký prezident Donald Trump hrozí uvalením 25% cel na čipy z Číny.

Výsledky Nvidie budou mít široký dopad na celý průmysl umělé inteligence. Pohyby jejích akcií, které mají v indexu S&P 500 váhu téměř sedmi procent, ovlivňují také akcie firem vyrábějící servery, síťová zařízení, záložní zdroje či dokonce energetické společnosti, které dodávají elektřinu datovým centrům.

Investoři se kromě zmíněných rizik budou pravděpodobně zaměřovat i na očekávání na další kvartál. Nejdůležitější bude předpovídaný objem prodejů čipů Blackwell, ale také ujištení, že poptávka od hyperscalerů zůstává silná a že Nvidia dokáže dostatečně rychle svým zákazníkům tyto čipy dodat.

V posledních dnech se investoři začali obávat také geopolitických rizik spojených se suverenitou Tchaj-wanu. Nvidia tak jde do tohoto kvartálního reportu s mnoha otazníky. Pro pokračování jejího růstu bude důležité, aby na tyto nejistoty odpověděla.

Autor je investiční analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek