Napjaté očekávání výsledků Nvidie: Akcie umělé inteligence hrají o hodně

Revoluce v umělé inteligenci (AI) má svou královnu a tou je Nvidia. Ale potvrdí zveřejněné hospodářské výsledky, že si svůj trůn zaslouží, nebo se začnou objevovat první trhliny?
Potvrdí hospodářské výsledky, že si Nvidia svůj trůn královny zaslouží? Ilustrační foto: Depositphotos.com
Potvrdí hospodářské výsledky, že si Nvidia svůj trůn královny zaslouží? Ilustrační foto: Depositphotos.com

V oblasti AI infrastruktury je Nvidia dominantní silou, a tak má zveřejnění její zprávy o výnosech, k němuž dojde 26. února, potenciál stát se rozhodujícím okamžikem — nejen pro firmu samotnou, ale pro celé odvětví kolem umělé inteligence.

Investoři očekávají od Nvidie další senzační čtvrtletí. Očekává se, že tržby dosáhnou 38 miliard dolarů, což je meziroční nárůst o 72 procent. Očekává se, že výnos na akcii (EPS) dosáhne 0,84 dolaru, tzn. poskočí o 62 procent.

Nvidia má za sebou vynikající výsledky. Za posledních 18 čtvrtletí se jí povedlo 16x překonat odhady odborníků z Wall Street – ale vzhledem k tomu, že očekávání vystoupala až ke hvězdám, nemusí ani dobrý výsledek stačit, aby cena akcií dál rostla.

Investoři se zaměří také na hrubé marže, jeden z klíčových ukazatelů ziskovosti, zejména nyní, když firma nasazuje novou generaci čipů pod názvem Blackwell. S uvedením nových produktů na trh se mohou pojit nižší marže, ale Nvidia si v oblasti profitability vytvořila slušný polštář.

Za minulé čtvrtletí vykázala 75% hrubé marže a na další kvartály je očekává kolem 73 procent. Investoři se budou chtít ujistit, že si tuto úroveň navzdory rostoucím výrobním nákladům udrží.

Primární příčinou růstu tržeb Nvidie zůstává rozvoj datových center, za nímž stojí významní poskytovatelé korporátních cloudů, tzv. hyperscaleři navyšující své investice do AI infrastruktury.

Proč na výsledcích Nvidie tolik záleží

Nvidia už není jen výrobcem polovodičových součástek – tvoří páteř celého odvětví umělé inteligence. Její GPU pohánějí AI modely, na nichž stojí ChatGPT od OpenAI, AI iniciativy Mety i technologie autonomního řízení Muskovy Tesly.

Současná hodnota firmy přesahuje 3,3 bilionu dolarů, a tak má chování jejích akcií značné dopady i na širší akciový trh, zejména na indexy s velkým podílem technologických firem, jako je Nasdaq. Vzhledem k dominantnímu postavení Nvidie mohou mít sebemenší známky slabosti ve zprávě o hospodářských výsledcích nepoměrné účinky na postoj investorů k AI akciím jako celku.

Netrpělivě očekávané čipy Blackwell s novou architekturou mají přinést obrovský pokrok ve výkonu umělé inteligence, ale pojí se s nimi realizační rizika.

Omezení v rámci dodavatelských řetězců a zpoždění ve výrobě mohou zredukovat objem dodávek, což by se negativně podepsalo na krátkodobém růstu tržeb. Investory bude rozhodně zajímat, jestli dokáže Nvidia poptávku uspokojit, nebo zda se budou muset zákazníci poohlédnout jinde.

Zároveň se objevuje nová konkurence. V lednu se akcie Nvidie během jediného dne propadly o 17 procent, když se čínská AI firma DeepSeek nechala slyšet, že dokáže trénovat modely s podstatně menším počtem GPU než ostatní.

Nvidia se sice rychle vzpamatovala, ale celá epizoda vyvolala obavy ohledně zvyšování efektivity, které se může negativně podepsat na dlouhodobé růstové trajektorii firmy. Provozní ředitel Jensen Huang však tyto obavy odmítá a zdůrazňuje, že umělá inteligence dostává výpočetně čím dál náročnější úkoly. Investoři však budou zprávy o případných hrozbách v oblasti efektivity jistě bedlivě sledovat.

Výdaje na AI neklesají – ale dokáže toho Nvidia využít?

Amazon, Google a Microsoft investují miliardy do AI infrastruktury, a zajišťují tak trvalou poptávku po čipech Nvidia. Investice do umělé inteligence navyšuje i Evropa. Francie vynakládá na AI infrastrukturu značnou část finančních toků soukromého sektoru.

Evropská unie pracuje na rozšiřování svých kapacit v oblasti AI supercomputingu, aby globálně posílila svou konkurenceschopnost a neujel jí vlak. Tyto inciativy odrážejí strategickou snahu omezit závislost na externích dodavatelích technologií.

Do hardwaru Nvidia významně investuje také Elon Musk, který tak upevnil její klíčovou úlohu coby dodavatele čipů pro umělou inteligenci nové generace. Vzhledem k omezené nabídce čipů Blackwell a rostoucí konkurenci však musí Nvidia podat bezchybný výkon, aby dokázala tuto poptávku využít.

Jak by se měli investoři připravit na vyšší volatilitu

Zprávy o hospodářských výsledcích Nvidie patří už tradičně mezi události s největším dopadem na technologické trhy a ani tato nebude výjimkou. Opční trh počítá po zveřejnění výsledků s pohybem o sedm až osm procent, takže to může dopadnout všelijak.

Vzhledem k dominantnímu postavení Nvidie v oblasti umělé inteligence může mít jakákoli odchylka od očekávání – ať už kladná či záporná – na cenu akcií nepoměrné dopady. Jak mohou akcie reagovat? Existují tři možné scénáře:

Pokud Nvidia překoná očekávání a ještě zvýší odhady do budoucna: Můžeme očekávat výrazné posílení, i když přírůstky může omezit vybírání zisků.

Pokud Nvidia naplní očekávání, ale odhady nezvýší: Cena akcií může zůstat stejná, nebo se dokonce může propadnout, protože nyní reflektuje optimistická očekávání.

Pokud Nvidia očekávání nenaplní nebo zmíní možné problémy s dodavatelským řetězcem: Pravděpodobně dojde k prudkému propadu, i když dlouhodobí investoři to mohou vnímat jako příležitost k nákupu.

Vzhledem k tomu, že do akcií firmy Nvidia vložila prostředky směsice dlouhodobých investorů, krátkodobých obchodníků a hedgeových fondů, může i velmi příznivá zpráva přinést volatilitu, protože se někteří z nich budou snažit o výběr zisků. Investoři by měli být připraveni na možnost prudkých pohybů oběma směry.

Pokud Nvidia naplní očekávání, mohou se ceny akcie AI skokově zvýšit. Pokud škobrtne, může přijít tolik potřebná studená sprcha, aby si sektor uvědomil, jak rychle může umělá inteligence růst.

Jedna věc je ale jistá. Nvidia pořád zůstává hnací silou růstu AI a nadcházející zpráva buď potvrdí její dominanci, nebo odhalí její slabá místa. Každopádně by si měli investoři zapnout bezpečnostní pásy – bude to divoká jízda.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek