
Meziměsíční dynamika cen ve výrobním sektoru byla v říjnu nejvyšší od ledna 2008, když po předchozích 0,7 procenta výrazně zrychlila. Za tím stál další nárůst ceny ropy na světových trzích. Severomořská ropa Brent se v průběhu října zvýšila o přibližně 7,5 procenta, během listopadu však již došlo k nepatrnému snížení.
Rychlý růst průmyslových cen však není pouze o ropě, když v říjnu silně působily také vyšší ceny energií. Ty se přitom již promítají také do cen v potravinářském průmyslu, což se zpožděním pravděpodobně povede i k vyšším spotřebitelským cenám potravin. V tomto směru budou rovněž působit vyšší ceny zemědělských výrobců, které v říjnu zaznamenaly meziměsíční nárůst o 1,9 procenta.
Skutečnost, že cenové tlaky jsou v ekonomice nyní poměrně plošné, dokazuje i vývoj v ostatních cenových okruzích.
Mimo již zmíněných cen zemědělských výrobců totiž dále svižně zdražovaly také ceny stavebních materiálů a prací (meziměsíčně shodně o 0,9 %) a ceny tržních služeb pro podniky (meziměsíčně o 0,5 %).
Dnešní data o vývoji průmyslových cen pravděpodobně jen utvrdí centrální banku v tom, že má dále zvyšovat úrokové sazby. Ty se zřejmě na prosincovém zasedání dostanou již nad tři procenta, když nyní činí 2,75 procenta.
Naše prognóza očekává, že Česká národní banka na posledním letošním zasedání zvýší sazby o 50 bazických bodů. Investoři na finančních trzích však nyní již očekávají spíše 75 bodů. Významným signálem, jak moc sazby zvýšit, bude pro centrální banku listopadová inflace. Ta říjnová byla mírně vyšší, než jakou centrální banka očekávala.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)