Inflace pokoří šest procent. Centrální banka brzy zvýší úrokové sazby nad tři procenta

Analýza
Inflace v říjnu opět vzrostla nad očekávání většiny analytiků i České národní banky (ČNB). Hlavním tahounem jsou náklady na bydlení. Meziroční jádrová inflace vzrostla nad šest procent. V prosinci čekáme zvýšení repo sazby centrální banky na 3,25 procenta.
Česká národní banka brzy zvýší úrokové sazby nad tři procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřebitelské ceny v ČR v říjnu oproti září vzrostly o jedno procento, což bylo v souladu s naším odhadem, který byl ovšem na trhu nejvyšší. Analytici v průměru čekali zdražení o 0,7 procenta. Meziroční míra inflace se zvýšila na 5,8 procenta z předchozího tempa 4,9 procenta, zatímco analytici v průměru čekali výsledek 5,5 procenta, což ukazovala i poslední prognóza ČNB.

Podle našeho předběžného odhadu došlo v říjnu ke zrychlení jádrové inflace na 6,5 procenta meziročně ze zářijového tempa 5,8 procenta. Tříměsíční klouzavý průměr sezónně očištěné anualizované míry inflace v říjnu zrychlil na 10,3 procenta a v případě jádrové inflace na 16 procent.

Podle očekávání jde největší cenový přírůstek opět na vrub nákladům na bydlení, kde meziměsíčně zdražily výrobky a služby pro údržbu a opravy bytu o 0,9 procenta. Meziroční růst nákladů vlastnického bydlení (tzv. imputované nájemné, pozn. aut.) zrychlil na 12,8 procenta z předchozích 10,3 procenta.

PSALI JSME:
Dobře už bylo. Češi si kvůli inflaci budou muset utáhnout opasky

K tomu se přidalo i meziměsíční zdražení energií poblíž tří procent, když meziměsíční růst regulovaných cen dosáhl citelných 1,2 procenta. Nicméně panuje značná nejistota ohledně započtení nárůstu cen u klientů zkrachovaných dodavatelů energií, což bude mít výrazný vliv zejména v nejbližších měsících.

Druhým největším cenovým tahounem byl v říjnu segment dopravy, kde ceny u čerpacích stanic vyskočily proti září o výrazných 5,8 procenta vlivem zdražení ropy na světových trzích. Motoristé tak nakupují palivo o 27 procent dráž, než před rokem.

Ke zdražení opět přispěl i alkohol a tabák. Naopak pokles cen byl oproti odhadům mírně vyšší v případě potravin. Meziročně činí zdražení potravin méně než jedno procento. Nicméně zde v dalších měsících vlivem vyšších cen energií počítáme spíše s navyšováním cen, nežli naopak. K sezónnímu zlevnění došlo v případě oděvů.

PSALI JSME:
Doba přeje dlužníkům. Inflace strmě narůstá

Stále počítáme s tím, že tempo zdražování už nenabere na síle a spíše bude pomalu slábnout. V listopadu a prosinci inflaci trochu přibrzdí odpuštění plateb DPH za energie, ale co s nimi bude v dalších měsících, je nejisté. Největší otazníky ale směřují na leden, který obchodníci častěji využívají k úpravě ceníků. Počítáme s tím, že meziroční míra inflace na začátku příštího roku vystoupá nad šest procent.

Pro druhou polovinu příštího roku čekáme výrazné zpomalení inflace, kterému pomůže i zlepšení situace v dodávkách komponent a materiálů. V průměru by se tak inflace v příštím roce měla nacházet poblíž pěti procent.

Rizikem je, že problémy na nabídkové straně budou trvat déle a pak může inflace snadno vystoupat nad sedm procent, tedy na srovnatelné úrovně s rokem 2008. Tehdy tento nárůst reflektoval změny DPH a rostoucí ceny ropy, takže šlo o jiné důvody, než nyní.

PSALI JSME:
Česku hrozí největší zdražování od 90. let

Rychlý růst spotřebitelských cen a riziko navyšování inflačních očekávání povedou podle naší prognózy k dalšímu zvyšování hlavní úrokové sazby ČNB až na úroveň 3,75 procenta v prvním čtvrtletí příštího roku.

Na příštím zasedání v prosinci čekáme její růst o 0,5 procentního bodu ze současné úrovně 2,75 procenta. K tomu přispěje i fakt, že se inflace v říjnu nacházela 0,3 procentního bodu nad prognózou centrální banky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflační prognózy ČNB počítají s razantním posílením koruny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už malé děti si nadávají do teploušů a buzerantů, upozorňuje vědec

Rozhovor
Festival Prague Pride zaměřený na LGBT+ komunitu tradičně vyvolává kontroverzní reakce. Nejinak tomu bylo u letošního ročníku, který o víkendu vyvrcholil duhovým pochodem. Nový pohled na neheterosexuální komunitu nabízí v rozhovoru pro FAEI.cz výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák, který se zabývá například takzvaným menšinovým stresem.