Rychlý růst cen pokračuje. Zdražuje hlavně elektřina

Současné plány na rozpočet Evropské unie v období 2021 až 2027 počítají s vyčleněním více než 250 miliard euro na ekologickou politiku. To by mohlo vést k výraznému pokřivení evropského energetického trhu, kdy budou obnovitelné zdroje energie zvýhodňovány na úrok konvenčních zdrojů. V takovém případě lze předpokládat, že dojde k dalšímu zdražování elektřiny pro koncové zákazníky. Již nyní přitom elektřina zdražuje nejrychleji od roku 2009.
Dramatický nárůst lze pozorovat u ceny elektřiny, jejíž cena včetně přenosu, rozvodu a obchodu vzrostla o 9,9 procenta. Foto: Pixabay

V únoru došlo k výraznému meziročnímu zvýšení cen výrobců. V zemědělství o 8,2 procenta, přičemž ceny zeleniny se zvýšily o skokových 79,3 procenta. Výrazný růst cen o 19,4 procenta byl zaznamenán u obilovin, což se projevilo růstem cen pekařských a cukrářských výrobků o 4,6 procenta. Dynamický vývoj v cenách zemědělských výrobců byl způsoben extrémním počasím, které kvůli tepu a suchu vedlo ke špatné úrodě.

Ceny průmyslových výrobců v únoru meziročně vzrostly o 3,6 procenta. Dramatický nárůst lze pozorovat u ceny elektřiny, jejíž cena včetně přenosu, rozvodu a obchodu vzrostla o 9,9 procenta. Tím byl překonán nárůst z ledna letošního roku, který byl nejvyšší od roku 2009. Vyšší ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu budou ovlivňovat náklady napříč většinou odvětví v ekonomice. Výrobci se přitom snaží přenést vyšší náklady na zákazníky, což se v následujících měsících projeví dalším růstem cen výrobců.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena