S tzv. plošnou cenou lze aktuálně tankovat nejlevnější naftu na trhu

Názor
Poslední měsíc je ve znamení setrvalého poklesu cen pohonných hmot. Výrazně totiž klesá cena ropy. A zatímco standardní totemové ceny čerpacích stanic reagují obvykle s určitým odstupem, tzv. plošné ceny reflektují tento vývoj okamžitě.
Na levnější ropu výrazněji reagují tzv. plošné ceny, které jsou každý týden vyhlašovány petrolejářskými společnostmi pro firemní zákazníky. Ilustrační foto: FAEI.cz

Například vyhlašovaná cena nafty s tankovacími kartami nákupní aliance Axigon tak v tomto týdnu klesla o korunu na 36,89 Kč za litr. To je méně, než aktuálně nabízejí tradičně nejlevnější čerpací stanice na trhu.

Na přelomu září a října se ceny pohonných hmot vyšplhaly nejvýše za téměř celý předchozí rok. I když doba extrémních cenových turbulencí z doby po zahájení ruské invaze na Ukrajinu je zřejmě pryč, ceny paliv okolo 40 korun za litr jsou stále nezvykle vysoké.

Cena ropy na burze nicméně klesá. Od 19. října, kdy barel stál 93 dolary, spadla v minulém týdnu až na úroveň 80 dolarů. Tento vývoj se s obvyklým zpožděním promítá i do cen na stojanech čerpacích stanic. Průměrná cena nafty je pod 39 Kč/l, takže od začátku října je litr levnější asi o korunu a padesát haléřů.

PSALI JSME:
Ceny pohonných hmot výrazně klesají – a měly by i nadále. Hrozí ale, že čerpadláři budou zlevňování brzdit, aby si navýšili marže

Ještě výrazněji však reagují na levnější ropu tzv. plošné ceny, které jsou každý týden vyhlašovány petrolejářskými společnostmi pro firemní zákazníky. „Plošné ceny“ bezprostředně reflektují vývoj na trzích.

Jakákoliv změna kurzu koruny nebo ceny ropy se do nich promítne okamžitě, takže z jejich vývoje lze predikovat, kam se pohnou běžné ceny na stojanech čerpacích stanic. Ty totiž mají obvykle určitou setrvačnost.

Dlouhodobě jsou tzv. plošné ceny pod cenovým průměrem trhu, přičemž v době výraznějšího zlevňování nezřídka atakují minimální ceny diskontních prodejců. V tomto týdnu poklesla plošná cena litru nafty pro držitele tankovacích karet o korunu a deset haléřů.

PSALI JSME:
Zlevňování benzínu se zastavilo. Není proto ale důvod, cena ropy padá

Plošná cena nafty pro firmy sdružené v naší nákupní alianci je v jedné z našich partnerských sítí aktuálně 36,89 Kč/l, tedy na úrovni nejlevnějších čerpacích stanic v České republice.

Plošná cena představuje jednotnou cenu platnou v dané síti čerpacích stanic bez ohledu na běžné ceny pro koncové zákazníky uvedené na stojanech čerpacích stanic nebo lokální cenové výkyvy. Jejich výhoda se tak naplno projevuje např. u dálničních čerpacích stanic, kde bývají ceny výrazně nadprůměrné.

Ušetřit lze většinou několik korun na litru paliva – v současnosti stojí na dálnici D1 nafta až 43,90 Kč/l, takže úspora na každém litru může být až sedm korun. Zatímco dříve byly plošné ceny dostupné pouze velkým firmám a dopravcům, dnes je stále více využívají i menší firmy nebo živnostníci, protože už se nemusí vázat k minimálním odběrům.

Autor je generální ředitel nákupní aliance Axigon
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Blízkovýchodní konflikt: Hrozba pro českou ekonomiku?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Šestnáctiletý Bartoš pojede závody formule E

Zeptejte se na sportovce kombinujícího více disciplín a Češi odpoví: Ester Ledecká! Ale fanouškům motosportu na mysli jistě vytane i šestnáctiletý talent Filip Bartoš. Navzdory svému mládí se pohybuje na závodech …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB