Blízkovýchodní konflikt: Hrozba pro českou ekonomiku?

Názor
V době, kdy eskalace mezi Izraelem a Hamásem trvá již několikátý týden, začínají se rýsovat obavy ohledně jeho dopadu na světovou ekonomiku. Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka varují před rostoucími cenami ropy a inflačními tlaky, které by mohly ovlivnit i českou ekonomiku.
Případné vyhrocení situace a zapojení Íránu do konfliktu na Blízkém východě by pravděpodobně vedlo k cenám až 130-150 dolarů za barel ropy Brent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Obě instituce přitom počítají s ekonomickým růstem v České republice v roce 2024 okolo 2,3 procenta. Ačkoli obě instituce předpovídají ekonomický růst v České republice v roce 2024 okolo 2,3 procenta, situace na Blízkém východě nesouvisí jen s tamním konfliktem.

Nabídkové šoky v podobě covid 19 a války na Ukrajině přiměly světové centrální banky, včetně domácí České národní banky (ČNB), k nejvyššímu růstu sazeb od 70. let, kdy svět čelil „ropným šokům“ a vysoké inflaci. Nedávná data ukazují, že máme již z pohledu růstu cenové hladiny to nejhorší za sebou.

Inflace v domácí ekonomice zpomaluje už osmý měsíc v řadě, zářijových 6,9 procenta je nejnižší hodnotou od prosince 2021.  Nicméně nynější krize okolo letité nevraživosti mezi Palestinci a Izraelem, může znovu roztočit inflační kola a znejistit českou měnovou autoritu.

PSALI JSME:
Inflace v Česku je již vlastně zkrocena, koruna výrazně slábne

Podle reportu Goldman Sachs z konce září by měla ropa v roce 2024 vystoupat směrem ke 100 americkým dolarům za barel. S tím, že tento report byl zveřejněn před útokem Hamásu na Izrael.

Aktuální odhady hovoří o tom, že případné vyhrocení situace a zapojení Íránu do tohoto konfliktu by pravděpodobně vedlo k cenám až 130-150 dolarů za barel ropy Brent. To by mělo okamžitý dopad na ceny benzínu, což by znamenalo, že v České republice by se mohly ceny pohybovat kolem 60-70 korun za litr Naturalu 95.

Všichni si dokážeme představit, jak rychle by to znamenalo zvýšení cen zboží v obchodech a ohrožení rostoucí poptávky. ČNB by rovněž musela reagovat a přehodnotit svůj plán se snižováním sazeb z rekordních úrovní sedmi procent. Bankovní rada na svém listopadovém zasedání v tomto směru bude muset být velmi opatrná, aby případné první snížení příliš neuspěchala.

Autor je hlavní ekonom Argos Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlevňování pohonných hmot v Česku zrychluje. Může za to odkládání pozemní invaze do Gazy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ještě výraznější propad české ekonomiky

Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesla mezikvartálně o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. Byl tak překonán jak prvotní odhad, tak očekávání trhu. Tuzemské …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.