S vodou je fakt zle. Hlavní veřejný zájem je nezůstat na suchu

S vodou je fakt zle, věřte nebo ne. „Musíme se adaptovat, jinak zahyneme.“ To řekl ve středu na úřadu vlády ministr životního prostředí Richard Brabec. A není to poplašná zpráva, i když nám z vodovodu teče ještě pořád voda, kdykoliv si zamaneme. Třeba i na zalití zahrádky (byť to obec zakázala, ale co si s tím lámat hlavu, že?).
Ilustrační foto: Pixabay

Však také za Brabcem na tiskovce stálo deset expertů na vodu a počasí a vedle něho další dva ministři: zemědělství a místního rozvoje. Velká i malá opatření čekají jednotlivé domkaře, obce, zemědělce, firmy a lze očekávat změny v krajině (budování přehrad, rybníků, retenčních nádrží), a přijde i na přetřes přepisování (snad zjednodušování) zákonů.

Brabec sestavil Národní koalici boje proti suchu, kterou tvoří zástupci odborných institucí napříč resorty. Není divu, že Brabec mluví zcela vážně o riziku zhynutí naší současné civilizace. Takových příběhů už v daleké historii bylo. Mayové a další. Často za tím byly přebytky všeho možného a nedostatek vody.

Nezůstat na suchu

„Větru dešti neporučíme, musíme se připravit, adaptovat, nebo zahyneme. Přeneseně řečeno. Nezůstat na suchu je hlavní veřejný zájem,“ zdůraznil ministr Brabec před zhruba tuctem novinářů a třemi kamerami.

Ministr zemědělství Miroslav Toman zdůraznil, že stát dotlačí zemědělce ke změnám v hospodaření s vodou prostřednictvím dotací. Cíl je jasný: aby tak rychle voda z Česka, které je střechou Evropy, neodtékala a farmáři se k půdě nechovali jen jako ke krávě, kterou podojí a potom porazí.

„Nejlépe chráněné je voda, která se vsákne do země,“ uvedl Brabec.

Zásahy do krajiny berou za své

Přitom ještě před dvaceti lety se ve snaze dostat vodu co nejrychleji pryč kvůli povodním řeky narovnávaly (řeka Morava se zkrátila proti původnímu toku dokonce až o třetinu), provádělo se odvodňování i kvůli komárům právě po obřích moravských povodních v roce 1997. Dnes berou tyto zásahy do krajiny za své. „Odvodňování se dělalo sto let, ale na předky se zlobit nesmíme. Prostě situace se mění,“ dodal Brabec.

Podle Tomana a Brabce je každá nádrž na srážkovou vodu dobrá: v obci, i v rodinném domě. Však i na to už vypsali dotace. „A je jedno co si myslíte o dotacích, o přerozdělování. Teď je podstatné, aby se to prostě udělalo,“ glosoval Toman.

Toman také jedním dechem uvedl, že je jasné, že jedno opatření, třeba budování rybníků, nepomůže, ale že jde o celý soubor snah, jak si vodu v zemi uchovat. Do popředí se tak dostává i budování mnohdy kontroverzních přehrad.

Velké vodní nádrže budou pro stát prioritní

„Chceme se také bavit o zmenšování souvislých zemědělských ploch, o tom, že zadržovací pásy budou pro zemědělce povinné. Jde o výstavbu zadržovacích nádrží. U rybníků, kdy se bude zjednodušovat stavební povolení, aby řízení netrvalo tři roky a výstavba tři měsíce. Další jde o retenční nádrže na vlastním pozemku, které by byly pouze na oznámení,“ chrlil jedno opatření za druhým Toman.

Konkrétně uvedl i řadu projektů na velké vodní nádrže, jejichž realizace bude pro stát prioritní. Podle Tomana každý centimetr, o který se podaří v přehradě zvednout hladinu, znamená miliardy litrů tolik cenné vody. Brabec je toho názoru, že voda musí dostat ochranu už v Ústavě, aby se tomu podřídili i další zákony.

„Je potřeba dostat do územních plánů povinnou složku, a to udržování vody v krajině. Jde třeba o vsakovací pásy u komunikací, zadržování dešťové vody u bytové výstavby, a zvýhodnit toho, kdo s takovou iniciativou přijde,“ konstatovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Cukr a káva na houpačce

Cukr i káva v posledních týdnech oživily skoro až k 25 %. Po měsících prodeje dosáhl minulý měsíc cukr desetiletého minima a káva dvanáctiletého. Hlavním motorem pokračujícího oslabení je propad brazilského realu v …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru