S vyšší zaručenou mzdou pro Ukrajince nesouhlasí tři ze čtyř Čechů

Tři čtvrtiny lidí nesouhlasí s tím, aby ukrajinští zaměstnanci měli oproti tuzemcům vyšší zaručenou mzdu a nadpoloviční většina populace je proti vládnímu plánu na zdvojnásobení pracovních povolení pro Ukrajince. Ukázal průzkum, který pro personální společnost Předvýběr.CZ uskutečnila agentura STEM/MARK na vzorku 512 respondentů Českého národního panelu ve věku 15-59 let.
Více než 80 % zahraniční pracovní síly pochází ze sedmi zemí bývalého východního bloku. Obvykle jde o pracovníky s nízkou kvalifikací, kteří nacházejí uplatnění ve stavebnictví a výrobě. Foto: Depositphotos.com

Vyšší zaručenou mzdu pro Ukrajince odmítá 73 % Čechů s tím, že „všichni by měli mít stejné podmínky“. Podle pěti procent respondentů jde o dobrý nápad (čtyři procenta však souhlasí v případě, že opatření pomůže zvýšit nedostatek zaměstnanců na českém pracovním trhu). Slabá čtvrtina (23 %) lidí souhlasí s návrhem, pokud neznevýhodní české zaměstnance.

Podle 30 % respondentů cizinci pracují stejně jako Češi, jedenáct procent dotázaných se dokonce domnívá, že jsou pracovitější a snaživější. Jenom patnáct procent lidí míní, že zahraniční zaměstnanci odvádějí horší práci. Téměř polovina lidí (45 %) neuměla na otázku odpovědět.

Pouze 25 % dotázaných (šest procent určitě ano, 19 % spíše ano) podporuje zvýšení počtu pracovních povolení na 40 tisíc ročně. Proti je naopak 57 % (29 % spíše ne, 28 % určitě ne) lidí, zbylých osmnáct procent neumělo problém posoudit.

Zkušenosti s cizinci jako kolegy v práci přitom má přes třetinu respondentů průzkumu. V 21 % případů ve firmě pracuje jen několik zahraničních zaměstnanců, dalších jedenáct procent dotázaných odpovědělo, že „je jich více, ale Češi převažují“. U pěti procent lidí ve firmě pracuje cizinců více než českých zaměstnanců.

V kontextu s aktuálním šetřením se nabízí připomenutí průzkumu pro projekt Absolut Tolerance z roku 2018. Nadpoloviční většina (56 %) ze zhruba dvou tisíc dotázaných tehdy uvedla, že občan České republiky by měl mít na trhu práce přednost před osobou jiného etnika. Zaměstnavatel by tak měl při výběrovém řízení upřednostnit Čecha, i když by jeho schopnosti a kvality byly nižší.

„České populaci, pokud jde o pracovní trh, chybí tolerance. Češi se bojí, že jim občané jiného etnika budou brát práci,“ komentoval výsledky Tomáš Kučera ze společnosti Rondo Data, která průzkum realizovala.

Český trh práce je podle Tomáše Surky, managing partnera ve společnostech JobConnector a Devire, vyčerpaný a vymačkaný jako citrón. „Pokud chceme vymáčknout z hospodářského růstu maximum, musíme mít lidi do výroby. V opačném případě se vše rychle obrátí proti nám a firmy začnou své továrny stěhovat tam, kde lidé jsou, nebo kde legislativa není tak komplikovaná.“

„Když se ukrajinský zaměstnanec rozhoduje, kterou pracovní nabídku přijme, zvažuje samozřejmě zejména finanční přínosy. Neméně důležité je ale i to, kolik starostí bude muset v souvislosti s novou prací řešit. Čím jsou legislativní procesy složitější, tím je zájem o Českou republiku jako pracovní destinaci nižší,“ potvrzuje Peter Dosedla, ředitel společnosti Manuvia.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ji Jirka

    Koukam ze lidi moc nechapou i co jde… Nejde preci o to ze cesky lid pracuje mene nebo hur nebo ze by je to melo znevyhodnovat. Jde o to ze logicky firma bude radsi zamestnavat ceske zamestnance nez zahranicni protoze se ji to v tu chvily vic vyplati. Ryze ceske stavebni firmy ziskaji vyhodu na trhu coz povede k lepsi ekonomice statu a zamestnanosti lidi.

    • zd zdeněk

      A zkusme se zeptat, jak to je v Americe, Mexičan má víc než Američan? To je ta otázka… Nepotřebujeme vymýšlet nové věci.