Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

Analýza
Nadprůměrně pozitivní ekonomický vývoj Česka a vysoká životní úroveň, která je na obdobné té v západoevropských zemích. To jsou lákadla pro kvalifikované pracovní síly ze zemí severní, západní a jižní Evropy. Od našeho vstupu do EU v roce 2004 v Česku značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších evropských zemí – za prací k nám přišlo 25 tisíc nových pracovníků.
Mnoho zahraničních společností má v ČR centrálu pro trhy střední či východní Evropy. Často sem vysílají expatrianty, pro které atraktivita České republiky v posledních letech vzrostla. Foto: Pixabay

Během prvních čtyř let od vstupu do EU se počet pracujících cizinců v ČR zdvojnásobil. Počínaje rokem 2008 došlo v důsledku celosvětové ekonomické krize k mírnému poklesu, ale od roku 2011 jich na našem území opět přibývá.

Na konci loňského roku tak pracovní síla cizinců čítala více než půl milionu. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva průmyslu zpracovaných v analýze poradenské společnosti BDO.

PSALI JSME:
Nejen Ukrajinci. Firmy loví zaměstnance i v Rusku nebo Srbsku

Stálý příliv z východu

Více než 80 % zahraniční pracovní síly pochází ze sedmi zemí bývalého východního bloku. Obvykle jde o pracovníky s nízkou kvalifikací, kteří nacházejí uplatnění ve stavebnictví a výrobním odvětví. „V případě zaměstnanců ze zemí jako jsou Ukrajina a Rumunsko došlo ve sledovaném období k nárůstu o 101 tisíc. Počet těchto pracovníků, kteří v naprosté většině případů vykonávají nízce kvalifikovanou práci, tedy vzrostl o 238 %,“ upozorňuje Lukáš Hendrych z poradenské společnosti BDO.

Výkon práce s nízkou kvalifikací není možné zobecnit pro pracující pocházející z Ruska a Slovenska. Právě náš východní soused je ze 79 sledovaných zemí absolutně největší zásobárnou pracovníků – cizinců pro české hospodářství. V porovnání s rokem 2004 na našem území působí Slováků téměř třikrát více, jejich počet se zvýšil o 125 tisíc.

„Mnoho mladých Slováků studuje české vysoké školy a po jejich absolvování zde zůstávají pracovat. Nachází u nás širší možnosti uplatnění a díky velké podobnosti řeči a kultury nemají problém s aklimatizací,“ vysvětluje Hendrych.

PSALI JSME:
25 let od sebe a stále spolu – ale jinak. Jak dnes vnímáme Slováky pracující a žijící v Čechách?

Přibývá vzdělaných cizinců

Zatímco na přelomu tisíciletí jich u nás pracovaly desítky či nižší stovky, v posledních letech jsou zde ekonomicky aktivní tisíce Západoevropanů. Nejvíce – více než sedm tisíc – pochází ze sousedního Německa. Jejich počet se za sledované období ztrojnásobil. Dohromady pak přes patnáct tisíc Západoevropanů pochází z Velké Británie, Francie, Itálie, Španělska a dalších klíčových evropských ekonomik.

„Mnoho zahraničních společností má v ČR centrálu pro trhy střední či východní Evropy. Často sem vysílají expatrianty, pro které atraktivita České republiky v posledních letech vzrostla. Zásadně se zvýšila kvalita života, navíc zde vznikají globální projekty, na nichž se cizinci významně podílí,“ vysvětluje Lukáš Hendrych. Podle něj jde zpravidla o vzdělané specialisty či řídící pracovníky, kteří působí zejména v Praze a Brně.

PSALI JSME:
Diverzita na pracovišti? V Česku spíše výjimka

Měli by mít Češi na trhu práce přednost?

Z analýzy společnosti BDO vyplynul ještě jeden zajímavý fakt. Podle statistik od roku 2008 ubylo v Česku zhruba 35 % Vietnamců, kteří jsou v tuzemsku tradičně významnou ekonomicky aktivní národností.

V roce 2008 se jejich počet pohyboval na hranici 50 tisíc. Avšak v průběhu dalších sedmi let nastal výrazný odliv a až v poslední době došlo k mírnému nárůstu nad 30 tisíc pracujících. „V roce 2008 době došlo k legislativní úpravě udělování víz uchazečům o práci z Asie. Opatření přispělo k tomuto negativnímu vývoji, který je patrný i u Japonců či pracovníků z Mongolska,“ vysvětluje Hendrych.

V kontextu s analýzou BDO určitě stojí za povšimnutí nedávný průzkum pro projekt Absolut Tolerance. Nadpoloviční většina (56 %) ze zhruba dvou tisíc dotázaných uvedla, že občan České republiky by měl mít na trhu práce přednost před osobou jiného etnika. Zaměstnavatel by tak měl při výběrovém řízení upřednostnit Čecha, i když by jeho schopnosti a kvality byly nižší.

„České populaci, pokud jde o pracovní trh, chybí tolerance. Češi se bojí, že jim občané jiného etnika budou brát práci,“ komentuje výsledky Tomáš Kučera ze společnosti Rondo Data, která průzkum realizovala.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Červený diplom pro kariéru nestačí

Kdo ze školy nosí samé jedničky a památkou na vysokou mu je červený diplom, nemá i přes studijní úspěchy nalajnovanou stejně zářnou kariéru. Důležitější jsou jiné přednosti, například umění spolupráce s ostatními kolegy.

Počet volných pracovních míst je rekordní

Míra nezaměstnanosti v ČR v únoru poklesla z lednové úrovně 3,3 na 3,2 procenta. Důvodem poklesu je začínající rozjezd sezónních prací ve stavebnictví či zemědělství při stále ještě přetrvávající sezónní poptávce po …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru