SAP: Kvůli válce na Ukrajině firmě klesl provozní zisk o třetinu

Největší světový dodavatel podnikového softwaru, společnost SAP, oznámil finanční výsledky za druhé čtvrtletí roku letošního roku. Tržby v cloudu meziročně vzrostly o 34 procent na 10,4 miliardy eur a staly se největším zdrojem příjmů společnosti, informovala firma v tiskové zprávě. Kvůli válce na Ukrajině ale ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl firmě provozní zisk o 32 procent.
Společnosti SAP ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl provozní zisk o 32 procent. Ilustrační foto: SAP

Oproti prvnímu čtvrtletí jde o posílení meziročního růstu o jedenáct procentních bodů a ukazuje silné základy pro budoucí příjmy firmy z cloudu. Jeden z největších nárůstu zaznamenalo cloudové řešení SAP S/4HANA, objem jeho zakázek se oproti stejnému období minulého roku zdvojnásobil.

„Výsledky za druhé čtvrtletí ukazují, že portfolio produktů SAP je aktuálnější, než kdy jindy. V našem plánu přechodu do cloudu jsme napřed, přičemž příjmy z cloudu se staly největším zdrojem příjmů SAP,“ informoval Christian Klein, generální ředitel společnosti SAP, jejíž zákazníci vytvářejí 87 procent světového obchodu.

PSALI JSME:
Obchodně-ekonomický systém v cloudu? Pro malé a střední firmy stále častější volba

Tržby z cloudu vzrostly o 34 procenta na 3,06 miliardy eur zejména díky dvoucifernému růstu portfolií Software as a Service (SaaS) a Platform as a Service (PaaS), uvedla firma. Hrubá marže z cloudu se zvýšila o 2,3 procentního bodu na 69,8 procenta (dle IFRS) a o 1,8 procentního bodu na 71,9 procenta (mimo IFRS).

Za tímto nárůstem stojí především výrazný nárůst marže v segmentu SaaS, a to i přes zvýšené investice do cloudových systémů nové generace. Růst výnosů spolu s růstem hrubé marže v cloudu přispěl k výraznému růstu hrubého zisku v cloudu o 39 procent (dle IFRS) a 38 procent (mimo IFRS).

PSALI JSME:
SAP navrhuje dividendu 2,45 eur na akcii

Společnosti SAP ale ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl provozní zisk podle IFRS o 32 procent na 673 milionů eur a provozní marže se podle IFRS snížila o 5,8 procentního bodu na 8,9 procenta. Provozní zisk mimo IFRS klesl o 13 procent na 1,68 miliardy eur a provozní marže mimo IFRS se snížila o 6,5 procentního bodu na 22,4 procenta.

To bylo způsobeno zejména sníženým podílem příjmů z prodeje softwarových licencí a také významnými náklady na nedobytné pohledávky souvisejícími s válkou na Ukrajině. Kromě toho byl provozní zisk podle IFRS ovlivněn náklady na restrukturalizaci ve výši 130 milionů eur, zejména v důsledku odchodu z Ruska a Běloruska, uvedla společnost.

PSALI JSME:
Mezi nejhodnotnějšími značkami světa povážlivě ubývá těch evropských

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB