SAP: Kvůli válce na Ukrajině firmě klesl provozní zisk o třetinu

Největší světový dodavatel podnikového softwaru, společnost SAP, oznámil finanční výsledky za druhé čtvrtletí roku letošního roku. Tržby v cloudu meziročně vzrostly o 34 procent na 10,4 miliardy eur a staly se největším zdrojem příjmů společnosti, informovala firma v tiskové zprávě. Kvůli válce na Ukrajině ale ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl firmě provozní zisk o 32 procent.
Společnosti SAP ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl provozní zisk o 32 procent. Ilustrační foto: SAP

Oproti prvnímu čtvrtletí jde o posílení meziročního růstu o jedenáct procentních bodů a ukazuje silné základy pro budoucí příjmy firmy z cloudu. Jeden z největších nárůstu zaznamenalo cloudové řešení SAP S/4HANA, objem jeho zakázek se oproti stejnému období minulého roku zdvojnásobil.

„Výsledky za druhé čtvrtletí ukazují, že portfolio produktů SAP je aktuálnější, než kdy jindy. V našem plánu přechodu do cloudu jsme napřed, přičemž příjmy z cloudu se staly největším zdrojem příjmů SAP,“ informoval Christian Klein, generální ředitel společnosti SAP, jejíž zákazníci vytvářejí 87 procent světového obchodu.

PSALI JSME:
Obchodně-ekonomický systém v cloudu? Pro malé a střední firmy stále častější volba

Tržby z cloudu vzrostly o 34 procenta na 3,06 miliardy eur zejména díky dvoucifernému růstu portfolií Software as a Service (SaaS) a Platform as a Service (PaaS), uvedla firma. Hrubá marže z cloudu se zvýšila o 2,3 procentního bodu na 69,8 procenta (dle IFRS) a o 1,8 procentního bodu na 71,9 procenta (mimo IFRS).

Za tímto nárůstem stojí především výrazný nárůst marže v segmentu SaaS, a to i přes zvýšené investice do cloudových systémů nové generace. Růst výnosů spolu s růstem hrubé marže v cloudu přispěl k výraznému růstu hrubého zisku v cloudu o 39 procent (dle IFRS) a 38 procent (mimo IFRS).

PSALI JSME:
SAP navrhuje dividendu 2,45 eur na akcii

Společnosti SAP ale ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl provozní zisk podle IFRS o 32 procent na 673 milionů eur a provozní marže se podle IFRS snížila o 5,8 procentního bodu na 8,9 procenta. Provozní zisk mimo IFRS klesl o 13 procent na 1,68 miliardy eur a provozní marže mimo IFRS se snížila o 6,5 procentního bodu na 22,4 procenta.

To bylo způsobeno zejména sníženým podílem příjmů z prodeje softwarových licencí a také významnými náklady na nedobytné pohledávky souvisejícími s válkou na Ukrajině. Kromě toho byl provozní zisk podle IFRS ovlivněn náklady na restrukturalizaci ve výši 130 milionů eur, zejména v důsledku odchodu z Ruska a Běloruska, uvedla společnost.

PSALI JSME:
Mezi nejhodnotnějšími značkami světa povážlivě ubývá těch evropských

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

V Aeru Vodochody proběhla „letecká svatba“

Ke klíčovému milníku ve výrobě nového českého proudového cvičného letounu L-39NG došlo v úterý v areálu Aera Vodochody. K „leteckému oltáři“ se dostavily trup a křídlo prvního sériového kusu. Jejich propojení je …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.