
Jednoprocentní úrok na běžném účtu Air Bank byl mimořádnou raritou, která jistě vyvolala sympatie u řady klientů, kteří si právě proto Air Bank vybrali. Ale i to je už minulostí a Air Bank se zařadila do středního proudu s nulovým úročením běžného účtu. V tomto směru nabídka Hello bank s úrokem 0,6 procenta na běžném účtu září jako maják v temných úrokových dnech.
Creditas do průměru
Ale zpět ke spořicím účtům. V čele jezdeckého pole ve snižování sazeb se překvapivě ocitla Banka Creditas, která to vzala od podlahy a úrokové sazby zkrátila rovnou o polovinu. Pouze pro nové vklady ponechala úrok jednoprocentní. Naše redakce se dotázala, jak nové vklady chápat. Stačí vybrat peníze a jako nový vklad je zase vložit?, nabízí se.
„V podmínkách je to popsané přesně, ale kdybych to zjednodušil, jde o peníze nad úroveň vkladů, které už klient u banky měl,“ vysvětlil s přáním pěkného dne mluvčí banky Ivo Měšťánek. Z toho plyne, že u stávajících vkladů lze získat 0,8 procenta. Pro jednoprocentní úročení je nutné založit další (již třetí) spořicí účet. V každém případě by Creditas měla hledat nový slogan, protože tvrzení, že se zaměřuje „především na nadstandardní zhodnocení úspor pro retail“, už přestalo platit.
Hello běžný účet
Jako zatím poslední oznámila snížení sazeb Hello Bank. Osmého dubna klientům rozeslala zprávu: „Stále vám za uložení vašich úspor vyplácíme úrok 1,5 procenta ročně, i když od ČNB bychom za současných sazeb získali peníze o třetinu levněji. Ale jak už jsme psali, náš spořák je držák.“
Držel do 23. dubna, kdy banka svým klientům sdělila: „…i my jsme museli zareagovat na výrazné snížení úrokové sazby ČNB … od 1. května proto měníme úrokovou sazbu u Hello spoření na jedno procento ročně“.
V každém případě je francouzská Hello Bank národním šampiónem v úročení běžného účtu. U spořicích účtů je úrok jedno procento stropem téměř pro všechny banky, které mají své klienty rády.
Je tu však pár výjimek.
Novým lídrem Equa Bank
Banka Wüstenrot dojíždí roční garantovanou úrokovou sazbu 1,5 procenta pro dřívější nové klienty. Jako jeden z mála finančních domů víc peněz klientům půjčil, než od klientů na úložkách získal, takže by se zdálo, že by další spořitele potřeboval.
Kdyby ovšem nebylo levnější půjčit si od ČNB, případně získat peníze od svého nového majitele, banky Moneta. Svědčí o tom i úrok 0,5 procenta na spořicím účtu, který pravděpodobně přiláká jen málokoho.
Raiffeisenbank například nabízí 1,25 procenta, pokud měsíčně dodáte 15 tisíc korun a budete používat jejich platební kartu. Sberbank za pásmově a i jinak zamotaných podmínek slibuje 1,2 procenta. Na vyšší úrok láká ING se sazbou dvě procenta a Moneta s 1,5 procentem, ale jen na šest měsíců, pak se úročení propadá do průměru. Equa Bank se sazbou 1,6 procenta za poměrně snadných podmínek se tak dostává do čela ekipy. Držíme palce!
Jak si vybrat?
Banky snižovaly sazby takovým kalupem, že zaskočily všechny porovnávače a vyhledávače, takže většina toho, co v nich lze najít, neplatí. Nutno přiznat, že banky to zájemcům o dobré zhodnocení peněz ani neusnadňují. Neustále vytvářejí spořicí konstrukce typu: My vám dáme lepší úrok, když si u nás neuložíte příliš mnoho peněz a spokojíte se s tím, že nebudete vědět, jak dlouho sazby platí (pozn. aut. – s výjimkou marketingových lákadel typu Moneta nebo ING), což platí všeobecně.
Ale pak přicházejí takové vychytávky a podmínky, že je na ně běžně gramotný občan bez kalkulačky (a někdy i s ní) krátký, což je to, oč bankám běží. Oblíbená jsou například pásmová úročení, doplňkové investování, vazba na jiné placené služby, povinné navyšování vkladu, limitovaná výše vkladu a desítky jiných konstrukcí. Kdo má rád dobrodružství, ať se podívá na mSpoření.
Všechny tyto triky nabízenou „výhodnou“ sazbu vždy zkreslí, leč nikdy ve prospěch klienta. Proto se v našich komentářích věnujeme výhradně těm finančním domům, jejichž produkty jsou přímé a transparentní.