Tuzemské banky prudce snižují úročení vkladů. Se snižováním úroků u hypoték tolik nespěchají

Názor
Dolů, a to leckdy i pořádně. Takovým směrem se v dubnu vydávají úroky na klientských vkladech v tuzemských bankách. Banky tak reagují na úder koronavirové krize a související citelný pokles tržních úrokových sazeb a základních úrokových měr České národní banky (ČNB). Při snižování úroků na hypotékách jsou ale mnohem opatrnější.
ČSOB snižuje úročení termínovaného vkladu s roční fixací z 1,4 procenta ročně na 0,01 % ročně. Foto: Depositphotos.com

Už tak mizerné úročení na vkladech v českých bankách se tak dále zhoršuje. V řadě případů i vskutku dramaticky. Například ČSOB snižuje úročení termínovaného vkladu s roční fixací z 1,4 procenta ročně na 0,01 % ročně. Připomeňme, že inflace v letošním roce dosáhne navzdory koronavirové krizi a jejím dezinflačním tlakům stále průměrných hodnot kolem tří procent. Kdo tedy nechá své peníze na zmíněném „termíňáku“ ČSOB, o tato tři procenta prakticky celá přijde. Už může vyjít výhodněji, resp. méně nevýhodně, nechat peníze doma, „v matraci“.

Úroky na vkladech však srážejí – nebo ještě srazí – mnohé další tuzemské banky. Razantně je snížila třeba také Oberbank, ne jejímž termínovaném vkladu s roční fixací sazba poklesla také o více než jeden procentní bod.

Naopak se snižováním sazeb na hypotékách banky nespěchají. Ke zlevnění hypotečních úvěrů se zatím nově uchýlila jediná, Equa Bank.

PSALI JSME:
Úrokové sazby padají ke dnu

Snížením úrokových sazeb bank podle svého vyjádření reaguje „na nedávné snížení sazeb ze strany ČNB“. Přitom banka „vzhledem ke stávající situaci očekává, že se v letošním roce budou lidé více než kdy jindy soustředit na zvelebování svých chalup a chat“, pročež právě věří, že zájemci ocení nižší sazby hypotečních úvěrů. Lze to číst tak, že se banka snaží v náročných časech zaujmout neotřelou nabídkou a navzdory zvýšenému riziku ukořistit dodatečný tržní podíl na hypotečním trhu.

Mnohé další banky však budou se snižováním hypotečních sazeb zřejmě otálet, alespoň několik měsíců. Z důvodu koronavirové krize přičtou k příslušným tržním úrokům, byť dramaticky sníženým, leckdy i plně kompenzující rizikovou přirážku. Kvůli krizi totiž stoupá riziko citelného nárůstu podílu nesplácených hypoték, což banky zahrnou do svých nákladů.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Levnější hypotéky, výhodnější konsolidace a půjčky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v eurozóně v červenci zrychlila na 8,9 %

Konečný odhad inflace v eurozóně pouze potvrdil její červencovou hodnotu ve výši 8,9 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen tak dále zrychlil z červnových 8,6 procenta. Stejně tak i odhad jádrové inflace …

Region v červeném

Středoevropský region se v úterý topil v červených číslech. Nejvíce ztrácel maďarský forint (1,1 %). Dolehlo na něho snížení ratingového výhledu agenturou S&P ze stabilního na negativní. Ta ho spojila s riziky …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.