Schodek běžného účtu platební bilance se v červenci zmírnil

Záporné saldo tuzemského běžného účtu platební bilance ve výši ve výši 16,46 miliardy korun (po -51,96 mld. Kč v červnu, pozn. aut.) bylo oproti tržnímu konsenzu (-23,0 mld. Kč) lehce pozitivním překvapením.
Červencový výsledek zapadá mezi ostatní měsíční statistiky, které naznačily riziko pokračování nevýrazného výkonu tuzemské ekonomiky ve druhé polovině letošního roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K záporné bilanci běžného účtu přispělo hlavně pasivum na straně primárních důchodů, odrážející odliv dividend. To bylo sice oproti červnu méně záporné, stále však bylo výraznější než kladná bilance obchodu se zbožím a službami, u které naopak došlo oproti červnu ke zhoršení.

Červencový výsledek zapadá mezi ostatní měsíční statistiky, které naznačily riziko pokračování nevýrazného výkonu tuzemské ekonomiky ve druhé polovině letošního roku. To se může odrážet i v kurzu české koruny, která začátkem srpna přišla o podporu ze strany České národní banky a k jejímu oslabování kromě vývoje v zahraničí přispívají i slabší přeshraniční toky viditelné právě v deficitu běžného účtu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vnější pozice Česka se dále zhoršuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB