Schodek běžného účtu platební bilance se v červenci zmírnil

Záporné saldo tuzemského běžného účtu platební bilance ve výši ve výši 16,46 miliardy korun (po -51,96 mld. Kč v červnu, pozn. aut.) bylo oproti tržnímu konsenzu (-23,0 mld. Kč) lehce pozitivním překvapením.
Červencový výsledek zapadá mezi ostatní měsíční statistiky, které naznačily riziko pokračování nevýrazného výkonu tuzemské ekonomiky ve druhé polovině letošního roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K záporné bilanci běžného účtu přispělo hlavně pasivum na straně primárních důchodů, odrážející odliv dividend. To bylo sice oproti červnu méně záporné, stále však bylo výraznější než kladná bilance obchodu se zbožím a službami, u které naopak došlo oproti červnu ke zhoršení.

Červencový výsledek zapadá mezi ostatní měsíční statistiky, které naznačily riziko pokračování nevýrazného výkonu tuzemské ekonomiky ve druhé polovině letošního roku. To se může odrážet i v kurzu české koruny, která začátkem srpna přišla o podporu ze strany České národní banky a k jejímu oslabování kromě vývoje v zahraničí přispívají i slabší přeshraniční toky viditelné právě v deficitu běžného účtu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB