Sítě 5.5G mohou přijít už v roce 2024

Vzhledem k tempu standardizace 3GPP bude 5.5G komerčně využíváno v roce 2024, předpověděl během akce Global Mobile Broadband Forum 2022 Alex Sinclair, technický ředitel GSMA. Sítě 5.5G budou mít velký význam pro průmysl, kde další rozvoj digitalizace potáhne zejména rozmach internetu věcí. Zlepšení komunikačních sítí povede také k dalšímu vývoji metaverza.
Technologie 5.5G je výsledkem přirozeného vývoje mobilních komunikací. Ilustrační foto: Pixabay.com

Současné pokrytí 5G signálem dosahuje celosvětově 29 procent. V Česku tempo pokrývání postupně zrychluje a každý operátor hlásí dostupné 5G pro vyšší desítky procent populace. Zatímco se pracuje na zavedení sítí páté generace, v úvahách technologických lídrů už se posuzují sítě 5.5G.

Nové generace mobilních komunikačních sítí totiž vznikají zhruba každých deset let a modernizace stávajících generací, jako jsou 2.5G, 3.5G a 4.5G, se uvolňují zhruba pět let po uvedení standardu. Tyto vylepšené verze přicházejí s mnohem vyšším výkonem a efektivitou správy sítě, zároveň také s nižší spotřebou energie. A generace 5.5G není výjimkou.

Technologie 5.5G je výsledkem přirozeného vývoje mobilních komunikací. Podle slov Walida Mathlouthi, vedoucího divize Future Networks & Spectrum Management Mezinárodní telekomunikační unie, nabídne 5.5G výrazné zlepšení rychlosti uplinku i downlinku, pokrytí a latence – tedy tří hlavních ukazatelů pro měření kvality mobilních sítí. Upozornil také na problém přidělování spektra při přechodu od 5G k 5.5G. Tím je v celém sektoru ICT přidělování spektra s velmi vysokou šířkou pásma a jeho využívání pouze pro uplink.

Tento názor sdílí i John Gao, manažer společnosti Huawei zodpovědný za rozvoj 5.5G, který se domnívá, že bezdrátové technologie se budou muset vyvíjet i nad rámec 5G, aby vyhověly potřebám budování inteligentní společnosti v příštích pěti až deseti letech. Generace 5.5G se stane páteří digitální ekonomiky díky čtyřem stěžejním schopnostem: 10 Gb/s downlink, 1 Gb/s uplink, pokoření hranice 100 miliard připojení a nativní inteligence.

Downlink o rychlosti 10 Gb/s a latence na úrovni milisekund překlenou propast mezi reálným a virtuálním světem a usnadní rozsáhlý rozvoj MR, XR a metaverza. Kromě toho pasivní technologie 5.5G IoT povede k rozvoji mobilních IoT zařízení a otevře cestu k překonání 100 miliard připojení.

HCS (Harmonized Communication and Sensing) překročí stávající hranice konektivity a umožní inovace v širším spektru aplikačních scénářů. „Shrneme-li to, 5.5G poskytuje plošné vylepšení 5G, například desetinásobné zvýšení rychlosti sítě, nová připojení IoT a vyšší schopnosti snímání,“ řekl John Gao.

„Sítě 5.5G budou mít významný dopad na průmysl,“ uvedl Michael Dowling z Německé národní technické akademie, zakládající člen Průmyslu 4.0. Vývoj Průmyslu 4.0 a budoucnost průmyslu vůbec bude podle jeho slov definovaná novými iteracemi IoT.

V Německu mají výrobci využívající 5G lepší systémy IoT, vyšší efektivitu výroby a mohou spotřebitelům poskytovat širší škálu služeb. Někteří z nich dokonce dosáhli udržitelné výroby. Předpokládá se, že 5.5G bude tuto transformaci i nadále pohánět.

„Rozvoj metaverza vyžaduje výrazné zlepšení komunikačních sítí. Těšíme se na změny, které přinese 5.5G,“ uvedla Moon Jerin, zakladatelka a generální ředitelka společnosti Aeindri Protocol a bývalá předsedkyně IEEE Women in Engineering. Hlavními předpoklady jsou podle ní vtažení uživatele do prostředí, nižší latence a připojení kdykoli, což klade vyšší nároky na parametry sítě. Zejména v aplikacích, jako jsou virtuální sociální sítě, hry a virtuální komunikace v metaverzu.

V porovnání s 5G tedy 5.5G nabízí funkce jako 10Gb/s downlink, 1Gb/s uplink, 100 miliard připojení a nativní inteligenci. Jejich rozvoj budou pobízet futuristická odvětví, především V2X, IoT a robotika, a také zcela nové postupy ve výrobě. Sítě 5.5G budou sloužit jako páteř digitální ekonomiky. V celém hodnotovém řetězci bude třeba ve spolupráci s partnery pokračovat v inovacích standardů, spektra, produktů, ekosystémů a aplikací.

Globální fórum o mobilním širokopásmovém připojení, z něhož informace o rozvoji 5.5G sítí vzešly, pořádá společnost Huawei spolu se svými průmyslovými partnery GSMA a GTI. Na tomto každoročním fóru se setkávají provozovatelé mobilních sítí, lídři v oboru a partneři z ekosystému z celého světa. Další informace naleznete na adrese https://www.huawei.com/en/events/mbbf2022.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.