Situace v maloobchodě se s poklesem inflace začíná stabilizovat

Názor
I když jsou v meziročním srovnání maloobchodní tržby stále v hlubokém mínusu, poslední dva měsíce už dochází k pozvolné stabilizaci situace. Tržby totiž dál už z měsíce na měsíc nepadají, ale dokonce symbolicky meziměsíčně rostou. Důvodem je zřejmě nižší inflace, která do výsledků obchodů promlouvá v posledních necelých dvou letech docela zásadně.
Češi méně se utrácejí za obuv a oblečení, u nichž je Česko stále cenovým rekordmanem. Propad reálných prodejů proto prodejci kompenzují vyššími ceny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vidět, jak příznivější ceny fungují, je na prodejích pohonných hmot, které aktuálně rostou dvojciferným tempem. Samozřejmě největší pozornost na sebe strhávají meziroční čísla, která jsou už čtrnáct měsíců permanentně záporná. Aktuální pokles o 4,1 procenta je vlastně nejmenším v řadě, avšak už vychází z nízkého loňského červnového základu, takže není důvod zatím předčasně jásat.

Na čem spotřebitelé zatím šetří? Téměř na všem, snad s výjimkou kosmetiky a pohonných hmot. Stranou jdou v době vysoké inflace nákupy vybavení domácnosti i zboží pro volný čas. Méně se utrácejí za obuv a oblečení, u kterých je Česko stále cenovým rekordmanem. Propad reálných prodejů tam proto kompenzují vyšší ceny.

Co čekat dál? S klesající inflací se budou reálné poměry domácnosti pozvolna zlepšovat. Zaskočit mohou část tuzemských domácností doplatky za energie, avšak celkově by se i tak měla situace v obchodech obracet k lepšímu a míra propadu – či omezování nákupů – postupně slábnout. Za celý rok maloobchodní tržby klesnout zřejmě o cca 4,5 procenta, a půjde nejspíš nejhorší výsledek v rámci celé EU.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čechy přestává drtit inflace, osmělují se k nákupům věcí, které nutně nepotřebují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB