
Ke zlepšení nálady došlo zejména v průmyslu a stavebnictví. Důvodem je pravděpodobně částečné zmírnění problémů s dodávkami výrobních vstupů. Přes mírné zlepšení na začátku letošního roku však nedostatek materiálů zůstává největší bariérou růstu průmyslové produkce. Významným omezením je i nadále nedostatek zaměstnanců. Naopak s finančními problémy se potýká jen minimum průmyslových podniků.
To, že by první čtvrtletí letošního roku mohlo být ve znamení oživující průmyslové produkce, potvrzuje i lednový údaj využití výrobních kapacit, které se zvýšilo ze 76,5 procenta v říjnu na 83,3 procenta (šetření z hlediska využití výrobních kapacit probíhá jednou za čtvrtletí, pozn. aut.).
V terciárním sektoru byl vývoj důvěry smíšený. Odvětví obchodu zaznamenalo mírný pokles a odvětví služeb naopak mírný nárůst. V obou případech se však nálada drží poblíž solidních úrovní z loňského léta.
Zlepšení zaznamenala v lednu také spotřebitelská důvěra, která však vlivem výrazné inflace a rizik spojených s obnoveným šířením koronavirové nákazy je stále relativně nízká. Celková důvěra v českou ekonomiku se ve výsledku zlepšila z 3,3 na 5,5 bodu, což je jen o něco méně, než jsme mohli vidět během loňského léta.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)