Škoda Auto stojí a padá s Čínou. Automobilka čelí poklesu i na domácím trhu

Automobilka Škoda Auto dodala letos v prvním čtvrtletí zákazníků o bezmála tři procenta méně vozů než loni ve stejnou dobu. Důvodem je zejména pokles čínské poptávky. Druhá nejsilnější ekonomika světa zápolí s vlastním zpomalením, které vyhrotila obchodní válka s USA, probíhající v uplynulém více než roce. Mladoboleslavské automobilce ale nepomohla ani situace na domácím trhu.
Automobilka Škoda Auto dodala letos v prvním čtvrtletí zákazníků o bezmála tři procenta méně vozů než loni ve stejnou dobu. Reprofoto: mladaboleslav.cz

Česká republika totiž společně s Finskem, Švédskem a Nizozemskem patří k těm zemím EU, kde se letos v prvním čtvrtletí nejcitelněji propadal počet registrací nových osobních automobilů. Propad byl v každém z měsíců letošního prvního kvartálu v očištění o rozdílný počet pracovních dní dramaticky větší než průměrně v EU.

Letos v lednu se tyto registrace v ČR propadly meziročně o patnáct procent, zatímco na úrovni EU jen o necelá dvě procenta. V únoru unijní trh vykazoval meziročně opět o bezmála dvě procenta méně registrací, avšak český trh jich měl hned o 7,5 procenta méně. V březnu pak český trh padal o více než patnáct procent, kdežto ten unijní pouze o zhruba pět procent.

Nadějí pro českou automobilku je však vývoj v poslední době. Situace v čínské ekonomice a v německém průmyslu totiž vykazuje známky stabilizace. Poměrně pozitivní jsou například i hospodářské výsledky celé skupiny Volkswagen za letošní první kvartál. Volkswagen jako celek zůstává do značné míry imunní vůči čínskému i německému zpomalení uplynulých měsíců.

Jak napovídá například vývoj čínských akciových trhů, čínská stimulační opatření – jak v oblasti fiskální, tak monetární – zabírají. Čínské akciové indexy – které lze chápat jako předstihový ukazatel – vykazují letos nejvyšší zhodnocení ze všech světových burz. Optimismus a obnovená důvěra ohledně kondice čínské ekonomiky se pak promítá právě do stabilizace tamní celkové poptávky, včetně poptávky po německém dovozu. Toto oživení by zejména ve druhé polovině letošního roku mohlo stabilizovat také situaci v tuzemském průmyslu a usnadnit automobilce Škoda Auto nástup na trajektorii růstu zisku i objemu prodaných vozů.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB