Škoda Transportation: Čistý konsolidovaný zisk 580 milionů korun

Skupina Škoda Transportation, český výrobce řešení pro hromadnou dopravu, zveřejnila auditované hospodářské výsledky za rok 2021. Přestože skupina v loňském roce čelila nelehkým výzvám, dosáhla solidních finančních výsledků, dokončila množství důležitých projektů a získala nové zásadní kontrakty, informovala v tiskové zprávě.
Mezi výrobky Škoda Transportation patří především nízkopodlažní tramvaje, elektrické lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, soupravy metra, elektrobusy a trolejbusy. Ilustrační foto: Von Cacophony - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2063863

Skupina dosáhla čistého konsolidovaného zisku 580 milionů korun a překonala tak negativní dopady covidové pandemie. Ty se projevily nejvýrazněji v roce 2020. EBITDA loni vzrostla o 178 procent na 1,06 miliardy korun. Informace zatím není možné nezávisle ověřit, protože zatím nejsou dostupné ve sbírce listin obchodního rejstříku.

Meziroční nárůst zaznamenala Škodovka, mezi jejíž výrobky patří především nízkopodlažní tramvaje, elektrické lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, soupravy metra, elektrobusy a trolejbusy, i u tržeb, které se zvýšily o 40,6 procenta na 15,5 miliardy korun. Na fungování skupiny i dokončování zakázek měla zásadní vliv pandemie nemoci covid-19 i nárůst cen energií a surovin.

„Poslední dva roky byly pro celé odvětví velmi složité, protože jsme se museli potýkat jak s dopady pandemie nemoci covid-19, tak i s narůstajícími cenami energií, surovin a materiálu. Přes to všechno dosáhla Škoda velmi dobrých výsledků, zisku a růstu,“ informoval Didier Pfleger, předseda představenstva akciové společnosti Škoda Transportation.

Podmínkou dalšího růstu společnosti je podle jeho názoru schopnost nabízet zákazníkům nové technologie, zefektivnit výrobu a výrazně pokročit v digitalizaci. Oproti roku 2020 proto skupina výrazně zvýšila investice do výroby a také do výzkumu a vývoje.

Zdroj: Škoda Transportation Group

Investice do modernizace a rozšiřování výroby v roce 2021 dosáhly hodnoty 1,4 miliardy korun, což je meziroční nárůst o téměř 70 procent. Investice se týkaly nejen českých výrobních závodů v Plzni, Ostravě a Šumperku, ale i finského závodu v Otanmäki.

Skupina také rozšiřovala své výrobní kapacity, vybudovala novou zkušebnu a lakovnu a investovala i do opravárenství. Škoda Transportation investovala také do výzkumu a vývoje, kde částka přesáhla dvě miliardy korun. Výrazný nárůst zaznamenala i v počtu zaměstnanců. Celkem vzniklo více než 800 nových pracovních míst a skupina nyní zaměstnává přes 6 500 lidí.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB