Skoro jako doma. Kam na Slovensku jinam, než do Tater?

Slovensko máme stále rádi. Návštěvnost se vloni oproti roku 2017 zvedla téměř o pětinu. A letos to nebude jinak. Tahákem letošní sezóny bylo hlavně mistrovství světa v hokeji v Bratislavě a Košicích, ale Čechy lákají nejen tradiční výšlapy v Tatrách nebo túry po Malé Fatře. Slovensko má totiž i další turistická lákadla.
Slovenské hory každoročně obléhají houfy našinců. Není ale čas nahlédnout trochu dál za „slovenská turistická humna“? Foto: Pixabay

Díky společné historii, jazykové podobnosti a národní blízkosti se cítíme na Slovensku stále skoro jako doma. Meziročně se naše záliba cestovat k našim východním bratrům zvýšila zhruba o dvacet procent. A jen loni jsme na Slovensko uskutečnili 724 tisíc delších cest trvajících alespoň čtyři dny, těch kratších pak 780 tisíc.

Nárůst celoročního zájmu potvrzují odborníci na cestování s tím, že Slovensko je „cenově únosné a dobře dostupné“. Našince, kteří preferují zájezdy se stravou, vstupy i pojištěním, lákají komplexní služby. Letošní rok se sice nesl v duchu hokeje a největší slovenské sportovní události za posledních pár let, ale znáte i další turistická lákadla u našich východních sousedů?

Vyhrávají Tatry

Mezi oblíbená turistická místa patří pochopitelně slovenské hory a příroda, termální koupaliště, wellness a aquaparky, hrady a zámky, skanzeny, dřevěné kostelíky nebo památky na seznamu UNESCO. Zájem v posledních letech stoupá i o eko-agroturistiku a tradiční gastronomii.

„Češi k nám jezdí hlavně do Vysokých Tater, Nízkých Tater – Liptov, Slovenského ráje, na Malou i Velkou Fatru, na Oravu, do Bratislavy a do Podunajska za termálními koupališti. Mezi kraji vyhrává Žilinský, za ním je Bratislavský a pak Prešovský,“ říká pro portál FAEI.cz Klára Badinková, zástupkyně cestovního ruchu Slovenské republiky v Praze.

Pro klienty nejstarší české cestovní kanceláře je Slovensko nejoblíbenější středoevropskou destinací. Její klienti rádi jezdí do termálních lázní. „Na Velký Meder, do Podhájské Patince a do Vysokých Tater,“ vypočítává manažerka Čedoku Hana Součková.

Cílem ale může být také jediný studený gejzír v Evropě – Herlianský gejzír nedaleko Košic, který v nepravidelných intervalech chrlí vodu do výšky 15 až 20 metrů. Anebo jedna z nejstarších a dodnes existujících mincoven v Kremnici, která získala královské privilegium v roce 1328.

PSALI JSME:
Než vyrazíte na dovolenou na Slovensko

Kam příště?

Slovenské hory každoročně obléhají houfy našinců. Není ale čas nahlédnout trochu dál za „slovenská turistická humna“? Co třeba střední Slovensko a Banská Bystrica? Město, ani region nejsou mezi Čechy příliš známy. „Krajské město, obklopené horami, oplývá malebným náměstím s významnou dominantou – hodinovou věží. A je spojeno se slavnou hornickou minulostí a Slovenským národním povstáním,“ říká Badinková.

V okolí najdete řadu podzemních krás – Harmaneckou jeskyni, Bystrianskou jeskyni, nejrozsáhlejší a nejvýznamnější vysokohorské jeskyně na Slovensku – Jeskyni mrtvých netopýrů. Badinková rovněž doporučuje návštěvu směrem na sever, k polským hranicím. Ľubovňanský hrad, jeden z nejzachovalejších na Slovensku, pochází podle některých pramenů z druhé poloviny 13. století. Skanzen pod hradem je otevřen každý den od května do září.

Směrem na jih narazíte na dřevěný evangelický kostel v Hronseku, který je zapsaný na seznamu Světového dědictví UNESCO jako ukázka slovenské dřevěné sakrální architektury.

Severně od Banské Bystrice pak leží dnes již pozapomenutá někdejší hornická obec Špania Dolina, kde se v minulosti těžila měď. Tu podle Badinkové použil na stavbu svých lodí italský mořeplavec Kryštof Kolumbus. Podle dobových písemností ale byly v obci vyrobeny měděné pruty a desky, které měl mořeplavec a objevitel na palubě svých lodí.

Slovensko prostě má co nabídnout. Stačí se jen rozhlédnout a místo do Tater vyrazit jinam.

PSALI JSME:
Téměř polovina Čechů jezdí na dovolenou autem. Co podceňují?

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Turistický ruch v ČR trpí. A bude mnohem hůře

Turistický ruch v České republice se v letošním prvním čtvrtletí vrátil o pět let nazpět. V hromadných ubytovacích zařízeních se totiž od ledna do března ubytovalo 3,1 milionu lidí, což je nejméně od prvního …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru