Skoro jako doma. Kam na Slovensku jinam, než do Tater?

Slovensko máme stále rádi. Návštěvnost se vloni oproti roku 2017 zvedla téměř o pětinu. A letos to nebude jinak. Tahákem letošní sezóny bylo hlavně mistrovství světa v hokeji v Bratislavě a Košicích, ale Čechy lákají nejen tradiční výšlapy v Tatrách nebo túry po Malé Fatře. Slovensko má totiž i další turistická lákadla.
Slovenské hory každoročně obléhají houfy našinců. Není ale čas nahlédnout trochu dál za „slovenská turistická humna“? Foto: Pixabay

Díky společné historii, jazykové podobnosti a národní blízkosti se cítíme na Slovensku stále skoro jako doma. Meziročně se naše záliba cestovat k našim východním bratrům zvýšila zhruba o dvacet procent. A jen loni jsme na Slovensko uskutečnili 724 tisíc delších cest trvajících alespoň čtyři dny, těch kratších pak 780 tisíc.

Nárůst celoročního zájmu potvrzují odborníci na cestování s tím, že Slovensko je „cenově únosné a dobře dostupné“. Našince, kteří preferují zájezdy se stravou, vstupy i pojištěním, lákají komplexní služby. Letošní rok se sice nesl v duchu hokeje a největší slovenské sportovní události za posledních pár let, ale znáte i další turistická lákadla u našich východních sousedů?

Vyhrávají Tatry

Mezi oblíbená turistická místa patří pochopitelně slovenské hory a příroda, termální koupaliště, wellness a aquaparky, hrady a zámky, skanzeny, dřevěné kostelíky nebo památky na seznamu UNESCO. Zájem v posledních letech stoupá i o eko-agroturistiku a tradiční gastronomii.

„Češi k nám jezdí hlavně do Vysokých Tater, Nízkých Tater – Liptov, Slovenského ráje, na Malou i Velkou Fatru, na Oravu, do Bratislavy a do Podunajska za termálními koupališti. Mezi kraji vyhrává Žilinský, za ním je Bratislavský a pak Prešovský,“ říká pro portál FAEI.cz Klára Badinková, zástupkyně cestovního ruchu Slovenské republiky v Praze.

Pro klienty nejstarší české cestovní kanceláře je Slovensko nejoblíbenější středoevropskou destinací. Její klienti rádi jezdí do termálních lázní. „Na Velký Meder, do Podhájské Patince a do Vysokých Tater,“ vypočítává manažerka Čedoku Hana Součková.

Cílem ale může být také jediný studený gejzír v Evropě – Herlianský gejzír nedaleko Košic, který v nepravidelných intervalech chrlí vodu do výšky 15 až 20 metrů. Anebo jedna z nejstarších a dodnes existujících mincoven v Kremnici, která získala královské privilegium v roce 1328.

PSALI JSME:
Než vyrazíte na dovolenou na Slovensko

Kam příště?

Slovenské hory každoročně obléhají houfy našinců. Není ale čas nahlédnout trochu dál za „slovenská turistická humna“? Co třeba střední Slovensko a Banská Bystrica? Město, ani region nejsou mezi Čechy příliš známy. „Krajské město, obklopené horami, oplývá malebným náměstím s významnou dominantou – hodinovou věží. A je spojeno se slavnou hornickou minulostí a Slovenským národním povstáním,“ říká Badinková.

V okolí najdete řadu podzemních krás – Harmaneckou jeskyni, Bystrianskou jeskyni, nejrozsáhlejší a nejvýznamnější vysokohorské jeskyně na Slovensku – Jeskyni mrtvých netopýrů. Badinková rovněž doporučuje návštěvu směrem na sever, k polským hranicím. Ľubovňanský hrad, jeden z nejzachovalejších na Slovensku, pochází podle některých pramenů z druhé poloviny 13. století. Skanzen pod hradem je otevřen každý den od května do září.

Směrem na jih narazíte na dřevěný evangelický kostel v Hronseku, který je zapsaný na seznamu Světového dědictví UNESCO jako ukázka slovenské dřevěné sakrální architektury.

Severně od Banské Bystrice pak leží dnes již pozapomenutá někdejší hornická obec Špania Dolina, kde se v minulosti těžila měď. Tu podle Badinkové použil na stavbu svých lodí italský mořeplavec Kryštof Kolumbus. Podle dobových písemností ale byly v obci vyrobeny měděné pruty a desky, které měl mořeplavec a objevitel na palubě svých lodí.

Slovensko prostě má co nabídnout. Stačí se jen rozhlédnout a místo do Tater vyrazit jinam.

PSALI JSME:
Téměř polovina Čechů jezdí na dovolenou autem. Co podceňují?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB