Téměř polovina Čechů jezdí na dovolenou autem. Co podceňují?

Analýza
Téměř polovina Čechů (47 %) podle Českého statistického úřadu jezdí na dovolenou autem. Nejčastěji do bližších zemí: Na Slovensko, do Chorvatska nebo Itálie. Dlouhé cesty ovšem znamenají poměrně silnou zátěž, zejména pro řidiče. Od únavy či chvilkové nepozornosti může být už jen krůček k dopravní nehodě, zejména pokud popojíždíte v dopravní zácpě vyvolané nástupním dnem na dovolenou.
Žádné telefonáty ani ladění navigace za jízdy – to vše může udělat spolujezdec. Nehody způsobené nepozorností řidiče jsou totiž ty nejčastější. Foto: Pixabay

Klíčová rada proto zní: Naplánujte si dovolenou autem tak, abyste se na trase vyhnuli kolonám a zácpám. Ano, mluvíme o „nástupních dnech“, které ovlivňují zejména termíny letních prázdnin a dovolených v různých zemích EU. V případě delší – a zejména tranzitní – automobilové trasy si ideálně naplánujte k dovolené (alespoň) dva dny navíc. Den před a den po termínu dovolené, které můžete prožít po cestě jinde, než na zacpané dálnici. Ale i tak raději počítejte s hustým provozem.

Jedete autem? Před jakoukoliv delší cestou je třeba důkladně zkontrolovat jeho technický stav. Prověřte stav provozních kapalin, stěrače, světla, brzdy a prohlédněte pneumatiky, zda nejsou poškozené a zda jsou správně „nafouknuté“. Při kontrole tlaku pneumatik nezapomeňte na to, že čím více bude auto naložené posádkou i zavazadly, tím by měl být tlak vyšší. Je-li váš vůz staršího data nebo s ním míváte technické problémy častěji, rozhodně neváhejte a nechte jej prověřit v autoservisu.

PSALI JSME:
Víte, co všechno vozíte v autě?

Prověřte platnost dokladů

V předstihu si shromážděte veškeré potřebné doklady a ověřte si jejich platnost. Kromě cestovního pasu, občanky a řidičského průkazu budete do zahraničí potřebovat i malý technický průkaz a zelenou kartu, tedy potvrzení o platném povinném ručení. U toho si opatřete kopii a vezměte si ji s sebou, policie v zahraničí si totiž při nehodě často originál zelené karty bere k sobě.

Pozor! Řidiči starší 60 let by měli mít s sebou doklad o zdravotní způsobilosti. A pokud jedete do zahraničí půjčeným nebo firemním vozidlem, možným problémům se vyhnete, pokud budete mít s sebou souhlas majitele vozu.

Podle statistik ministerstva zahraničních věcí sice počet dopravních nehod českých řidičů v zahraničí meziročně klesá, přesto se při dlouhé cestě autem vždy vyplatí zvýšená obezřetnost.

PSALI JSME:
Mezinárodní řidičský průkaz: Za pár minut a velmi slušné peníze už máte papíry k jízdě třeba na Haiti

Nastudujte dopravní předpisy

Pozornost byste proto měli věnovat i nastudování dopravních předpisů v zemích, jimiž budete projíždět. Zjistěte si zmíněné poplatky či mýtné, povolené rychlosti na různých druzích komunikací atd. Dále si nastudujte požadavky na povinnou výbavu auta dle své destinace i tranzitních zemí. Předpisy některých států totiž např. k povinné výbavě, která platí v Česku, vyžadují i něco navíc – jako třeba reflexní vesty pro všechny členy posádky, tažné lano nebo hasicí přístroj.

V řadě zemí, kam čeští turisté míří o prázdninách nejčastěji, jsou podmínky přísnější. Například v Polsku, Chorvatsku, Rumunsku, na Ukrajině nebo v Maďarsku a v Bulharsku je třeba k nehodě přivolat policii vždy, i když jde třeba jen o „ťuknutí“. V mnoha zemích je opuštění místa nehody před příjezdem policie nebo okamžité neposkytnutí první pomoci zraněným hodnoceno jako trestný čin, který může viníka dostat až na několik let do vězení.

PSALI JSME:
Kdy je třeba k nehodě v zahraničí volat policii

Možným řešením je připlatit si

Na cestovní pojištění většinou řidiči nezapomínají, občas ale považují za zbytečné připlácet si za dobrovolné havarijní pojištění, když už platí povinné ručení. Mimochodem – podle statistik má havarijní pojistku ani ne každý čtvrtý osobní automobil registrovaný v Česku.

Řešením může být tzv. krátkodobá havarijní pojistka, kterou lze u některých pojišťoven uzavřít i jen na pár dní. Krátkodobé pojistky ale poskytují jen některé pojišťovny, ceny se vyplatí porovnávat a je nezbytné si pečlivě pročíst pojistné podmínky.

Pokud jde o povinné ručení, odborníci doporučují uvažovat při cestě do zahraničí o navýšení limitů pro různé pojistné situace. Vyplatí se také prostudovat si před cestou rozsah sjednaných asistenčních služeb a případně si připlatit za jejich rozšíření.

PSALI JSME:
Auto si můžete pojistit třeba jen na cestu na hory

Trasu a zastávky plánujte doma

Hlavní roli při cestě autem na dovolenou hraje řidič, na němž je dopravit posádku vozu zdárně do cíle. Ideální je mít k dispozici řidiče dva, kteří se budou moci prostřídat. Odborníci doporučují řídit bez přestávky maximálně čtyři hodiny. Lepší ale je zastavit každé dvě hodiny a trochu se protáhnout. Trasu cesty a četnost zastávek by si řidič či řidiči proto měli dobře naplánovat, a to i s ohledem na možnosti tankování.

Řidič by měl být před usednutím za volant maximálně odpočatý. Doporučuje se, aby se dobře vyspal několik nocí před cestou. Během ní je pak nejdůležitější to, aby se co nejvíce soustředil na řízení auta. Takže žádné telefonáty ani ladění navigace za jízdy – to vše můžete svěřit spolujezdci. Nehody způsobené nepozorností řidiče jsou totiž ty nejčastější.

Reakční schopnosti nesoustředěného řidiče se podle odborníků podobají těm, jaké mají řidiči v podnapilém stavu. Problémy s koncentrací a únava navíc mohou vzrůstat vlivem vysokých teplot. K bezpečné a bezproblémové jízdě samozřejmě platí i dodržování dalších zásad, například správného sezení řidiče. K tomu patří i správné držení rukou na volantu. A zlatým pravidlem je: Nespěchejte.

PSALI JSME:
Auto vám dokáže zničit záda. Stačí mu k tomu vaše hloupost nebo nedůslednost

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Benzín zdražuje, nafta bude levnější

Od loňského března, kdy ruská invaze na Ukrajinu vyhnala ceny pohonných hmot do extrémních výší, je nafta netypicky výrazně dražší než benzín. Během září se cena jednoho litru obou paliv lišila dokonce téměř o šest …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB