Služba DOK skončila vloni ve ztrátě, letos expanduje díky stomilionové „finanční injekci“

Online pojišťovací služba DOK informovala v těchto dnech v tiskové zprávě, že slaví první výročí. Pokud máme být přesní, pak první výročí pojišťovacích aktivit oslavila už 18. července, neboť od tohoto data před rokem mohla firma, která službu provozuje, začít vykonávat činnost pojišťovacího makléře a pojišťovacího agenta.
Ilustrační foto: DOK

Společnost s ručením omezeným HC Advisory Services přitom existuje už od března 2013, kdy byla do obchodního rejstříku zapsána pod názvem HC Insurance Services s tím, že jejím jediným vlastníkem je se základním jměním ve výši 200 tisíc korun nizozemská Home Credit Group B.V. (PPF).

HC Advisory Services, provozovatel online pojišťovací služby DOK, je přitom ekonomicky závislá na dalších firmách z portfolia skupiny Home Credit, jak vyplývá z nekonsolidované přílohy účetní závěrky společnosti za rok 2018 zveřejněné letos v červnu ve sbírce listin obchodního rejstříku. Jde především o tyto převážně zahraniční společnosti: Limited liability company PPF Life Insurance a Limited LIability company „Home Credit Insurance“ z Ruska, Home Credit Asia Limited z Hongkongu a JSC European Insurance Company a akciové společnosti Home Credit International.

PSALI JSME:
Home Credit má se vstupem na burzu nejvyšší čas. Varováním je mu rozhodnutí pivovaru AB InBev

Loňská ztráta přesáhla osm milionů

Téměř tři čtvrtiny loňských služeb (18,8 milionu korun) společnost poskytla do zahraničí, kdy její obrat dosáhl 25,6 mil Kč, a ztráta přesáhla osm milionů korun. Oproti roku 2017, kdy obrat firmy dosáhl téměř 34 mil. Kč, se loňské tržby ze zahraničí meziročně propadly o téměř deset milionů, zatímco v tuzemsku poskytované služby vzrostly ve stejném období o jeden a půl milionu. „Případný negativní vývoj ekonomické situace spřízněných společností může mít na společnost HC Advisory Services významný vliv,“ konstatuje účetní závěrka firmy.

HC Advisory Services podle přílohy účetní závěrky zveřejněné ve sbírce listin za loňský rok nevykázala žádný hmotný ani finanční majetek a v jejím dlouhodobém nehmotném majetku figuruje především software, naceněný vloni za pořizovací cenu ve výši 28,3 mil. Kč, avšak po oprávkách se zůstatkovou hodnotou ke konci roku ve výši 6,5 milionu korun. Firma neměla žádný finanční leasing, ale náklady na operativní leasing vloni dosáhly téměř 118 milionů korun, z čehož většinu podle přílohy účetní závěrky představují nájmy budov a související služby.

PSALI JSME:
Berňák si došlápl na Airbnb, na řadě je služba Zonky

Stomilionová investice

Letos DOK získal významnou investici 100 milionů korun ze skupiny Home Credit a díky tomu se „raketově zrychlil“ zájem o službu, kterou poskytuje. „Vytvořili jsme nástroj, který dělá z pojištění srozumitelnou věc a lidem ověří kvalitu jejich pojistek a zřetelně ohodnotí jejich podmínky,“ vysvětluje jeden ze tří jednatelů HC Advisory Services Aleš Žárský, s tím, že za uplynulých sedm měsíců se počet uživatelů služby zvýšil o 75 %. Tedy z dvou na osm tisíc registrovaných uživatelů.

DOK přináší online přehled pojistných smluv ze všech pojišťoven, pomoc se sjednáním nového pojištění a expertní ohodnocení kvality pojistných smluv tzv. DOK indexem. Ten vychází z porovnání rizik a dalších parametrů jako jsou výluky, spoluúčasti či odlišné územní platnosti rizik. „Hodnotíme smlouvy všech pojišťoven v ČR,“ říká Žárský.

PSALI JSME:
Nový žebříček: Která pojišťovna nejlépe pojistí dětské nemoci?

Ambice jít na další trhy

„Chceme hrát významnou roli na českém trhu a máme ambici jít velmi brzy na další západoevropské trhy. K tomu nám pomůžou robustní technologie, jako je například špičkové CRM řešení Salesforce, které právě implementujeme,“ dodává další z jednatelů firmy Martin Ždímal. Od této investice si slibuje, že komunikace se zákazníkem a péči o něj ještě více zrychlí a bude efektivnější. Větší podporu marketingu tvůrci plánují až v příštím roce. Největší část letošních investic prý míří do automatizace, zrychlení interních procesů a vylepšení péče o zákazníky.

A také do špičkových odborníků. Svůj díl z investic od PPF si tak vezmou i mzdové náklady, které vloni při deseti zaměstnancích (z toho čtyř vedoucích pracovníků) představovaly (bez nákladů na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, ale včetně odměn) 13,7 milionu korun.

Průměrné roční mzdové náklady včetně odměn na jednoho ze šesti zaměstnanců vloni přesáhly 1,2 mil. Kč, u dalších čtyř vedoucích pracovníků to bylo včetně odměn průměrně cca 1,65 milionu korun za rok. Firma v současné chvíli zaměstnává 50 lidí a dalších deset pracovních pozic má otevřených.

PSALI JSME:
Výluky v pojistných smlouvách? Největší háčky vězí v detailech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.