
Od podomních prodejců nekalí obchodníci začali přecházet k novým formám a fintám, jako jsou například energetické aukce, prodej po telefonu, vydávání se za zástupce státních orgánů nebo na první pohled nevinné dárky zdarma k uzavřeným smlouvám.
„Česká obchodní inspekce zaznamenala zvýšené počty stížností na energetické aukce a podobné smlouvy, na základě kterých měl být zprostředkován výhodnější dodavatel elektřiny či plynu, už v loňském roce. Spotřebitelé si stěžovali například na smluvní pokuty, které jsou jim účtovány, pokud podepíší s takovým „překupníkem energií“ smlouvu, ale následně odmítnou akceptovat vybraného dodavatele energie nebo od takové smlouvy chtějí odstoupit,“ uvádí inspekce.
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund, už letos v lednu upozornil, že někteří dodavatelé elektřiny nebyli na zdražování připraveni. „Těm krachy hrozí a lidé by si na ně proto měli dát obzvlášť pozor,“ varoval. „Zejména menší dodavatelé elektřiny se ocitají pod značným tlakem. Budou proto na stávající nebo potenciální zákazníky zkoušet o to intenzivněji své triky. Zejména starší lidé by si měli dát pozor a nic ve dveřích nepodepisovat zástupcům firem dodávajících elektřinu, kteří jsou často jakýmisi podomními prodejci,“ upozornil ekonom.
Mezi nejnovější praktiky energetických šmejdů patří podle společnosti Energie ČS vychytralá a manipulativní komunikace po telefonu. Většinou jde o zprostředkovatele, kteří slibují potenciálním klientům významné úspory. Ti často ani nevědí, že se telefonním hovorem zavázali ke změně dodavatele energií a navíc na několik let. Prodejcům stačí vymámit po telefonu pouze souhlasné: „Ano“ a smlouva je platná. Vyvázat se z ní pak bývá velice drahé. Často ani není zřejmé, že k volajícímu hovoří zprostředkovatel, který se snaží vnutit mu nového dodavatele.
Podobná rozčarování přinášejí i některé „dárky“ k uzavřeným smlouvám se zprostředkovateli energií. Pokud klienti chtějí od smlouvy odstoupit, musí je draze vykoupit. „Šmejdi“ také v poslední době používají nové finty, kdy se odvolávají, že jsou zástupci státního subjektu, jako třeba Energetického regulačního úřadu či České obchodní inspekce. A následně zkoušejí triky, že jdou překontrolovat smlouvy, ohlídat nejnižší ceny a podobně.
Dobrou zprávou pro spotřebitele je, že letos v létě se spojili přední dodavatelé energií do společné aliance proti nekalým praktikám. Před pár týdny pak aktualizovali a zároveň zpřísnili Deklaraci účastníků trhu s elektřinou a s plynem na ochranu spotřebitelů a to za účasti České obchodní inspekce, Energetického regulačního úřadu a ministerstva průmyslu a obchodu.