Dodavatelům elektřiny hrozí krachy. O to více budou zkoušet své triky zejména na starší lidi

Názor
Ekonomice se daří, takže bankrotů firem ubývá. Ekonomický boom ale současně vede ke zdražování elektřiny. A to až takové, že na něj někteří její dodavatelé nebyli připraveni. Těm krachy hrozí a lidé by si na ně proto měli dát obzvlášť pozor.
Zejména menší dodavatelé elektřiny se ocitají pod značným tlakem. Budou proto na stávající nebo potenciální zákazníky zkoušet o to intenzivněji své triky. Foto: Pixabay

Loni zbankrotovalo 649 společností, o 16 procent méně než v předešlém roce. Jde o nejnižší číslo od zavedení současného insolvenčního zákona. Počet bankrotů podnikatelů tak klesl na šestileté minimum. Rekordně nízký byl i počet osobních insolvencí, kterých bylo nejméně za posledních osm let. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF.

Mezi odvětvími se počet firemních bankrotů o více než třetinu snížil ve stavebnictví. Mírný nárůst naopak zaznamenaly zemědělské a těžební společnosti. Nepatrně vzrostl také počet insolvencí v odvětvích jako doprava, skladování a činnosti cestovních kanceláří.

PSALI JSME:
Ke krachu cestovky RS Tour nemuselo dojít. Na vině je i šlendrián úřadů

Je jasně vidět pokračující ekonomická prosperita Česka. Velice zajímavá je situace ve stavebnictví, které v posledních měsících prochází nejsilnějším oživením od roku 2008. Za tím stojí jak investiční aktivita vlády, tak čerpání prostředků z evropských fondů. Stavebním firmám se tak po dlouhých letech vedlo dobře.

Zatímco stavebnictví prožívá své nejlepší časy za posledních více než deset let, v některých jiných odvětvích riziko bankrotu nepříjemně stoupá. Jedním z těch nejnáchylnějších jsou menší dodavatelé elektřiny. Velkoobchodní elektřina v uplynulé době rapidně podražila, a to kvůli růstu cen uhlí a emisních povolenek. Někteří z dodavatelů na tuto situaci nebyli dostatečně připraveni a o to více musí nyní zdražovat. To je může připravit o zákazníky, zisk a nakonec vést právě k bankrotu.

PSALI JSME:
Další zdražení elektřiny se blíží, varuje energetický expert

Češi přitom nebudou váhat „trestat“ málo konkurenční dodavatele. V loňském roce podle dnes zveřejněných dat rekordně měnili dodavatele elektřiny. Počet změn se proti roku 2017 zvýšil o téměř 60 procent na více než 570 tisíc. Dosud nejvíce změn, přes 473 tisíc, nastalo v roce 2012. Vyplývá to z aktuálních dat Operátora trhu s elektřinou.

Zejména menší dodavatelé elektřiny se ocitají pod značným tlakem. Budou proto na stávající nebo potenciální zákazníky zkoušet o to intenzivněji své triky. Zejména starší lidé by si měli dát pozor a nic ve dveřích nepodepisovat zástupcům firem dodávajících elektřinu, kteří jsou často jakýmisi podomními prodejci.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×
  1. To žádní dodavatelé elektřiny nejsou, To jsou jen překupničtí šmejdi, kterým se to povolilo. Chceš dodávat elektřinu tak si natáhni dráty. Ke mně jdou dráty , který se sem natáhli za socialismu, kdy to nám všem patřilo. A teď i na té malé části – třeba milimetru „mého drátu“ nějaký šmejd podniká.

  2. U nás manželku otravovalo také něco podobného. Řekl jsem jí, že mu vzkazuju, ať počká, že přijdu s klackem a pepřákem – nepočkal……

  3. Tohle je doba podvodů. Proč někdo umožnil překupníkům podnikat, na zavedené infrastruktuře a neobhospodařuje to jedna společnost ČEZ. Samozřejmě pod dohledem přísného regulátora cen, který by zastupoval stát. A vůbec. Každá firma je někoho a ten kdo zkrachuje, tak by měl uhradit všechny dluhy a proto bych je pak pozavíral a dokud by se to nezaplatilo, tak nucené práce v kamenolomech a nebo v uranu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB