
Nedávné oslabení bylo způsobeno prudkým růstem amerického dolaru a rostoucími obavami z celosvětové recese, které však byly zmírněny nabídkou, jež byla omezena více než desetiletím nízkých investic a průběžnými narušeními, od válek, až po počasí.
Názorné je křížové porovnání výkonnosti jednotlivých komodit s jejich hlavním využitím. Poskytuje znepokojivý pohled na čínský růst, zpomalení bytové výstavby v USA a globální diskreční spotřebu, zatímco o něco více situaci uklidňuje případ poptávky po základních potravinách a stále se zrychlujícího zavádění elektrických vozidel.
Poklesy napříč průmyslovými kovy, od mědi až po hliník, jsou příznačné pro problémy Číny, která se potýká se zastaveným hospodářským oživením a obrovským zpomalením v sektoru nemovitostí, přičemž tato země je zodpovědná za více než polovinu celosvětové poptávky po kovech.
Mezitím je velký propad volatilních cen dřeva znepokojivým předstihovým ukazatelem pro skřípající trh s bydlením v USA, kde je 90 procent domů postaveno v dřevěných konstrukcích. Klesající ceny kakaa a bavlny nevěstí nic dobrého pro diskreční spotřebu, přičemž obavy ze stále více omezených spotřebitelských rozpočtů a vysokých zásob kompenzují neúrodu.
Ceny lithia nadále rostou a zároveň se zrychluje zavádění elektrických vozidel. To je pro nikl vítr do plachet. Zotavující se objemy starších automobilů se spalovacím motorem však dočasně podporují i další, jako například palladium.
Potravinářské komodity, od obilí po dobytek, zaznamenaly spoustu narušení dodávek, ale také těžily z přeorientování spotřebitelů na základní potřeby a pokračující demografické podpory. Jiné komodity profitovaly z levnějších substitutů, když se přešlo od zemního plynu k ropě (což rovněž zvyšuje emise uhlíku, pozn. aut.) a od pšenice ke kukuřici.
Autor je stratég pro globální trhy ve společnosti eToro
(Redakčně upraveno)