Výhled na třetí čtvrtletí (3). Komodity: Proč ropní giganti nechtějí investovat

NázorTéma týdne
Bloomberg Commodity Spot Index dosáhl ve druhém čtvrtletí nového rekordního maxima, po němž následovala fáze konsolidace, kdy narůstaly obavy ohledně celosvětového ekonomického růstu.
Ropným gigantům, ale ani investorům obecně, se nechce investovat do nového výzkumu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve třetím čtvrtletí bude udávat tón pro celou druhou polovinu roku ochota Ruska ukončit válku na Ukrajině, zpomalující ekonomický růst v Číně, rychlost a frekvence zvyšování amerických sazeb a také potenciální pokles poptávky kvůli rostoucím cenám.

Jen pár týdnů předtím, než budou skladovací prostory potřeba pro nově sklizené plodiny, zůstávají v silech miliony tun obilí, a tak budou vyhlídky na ceny potravin záviset na tom, jak příznivé bude počasí po celém světě a zda vznikne koridor umožňující vývoz ukrajinské úrody.

Zlato má podle nás dál býčí vyhlídky. Je tady totiž riziko delšího období zmatků na světových finančních trzích, až si prostředí s vyššími úrokovými sazbami začne vybírat svou daň na firmách i jednotlivcích.

PSALI JSME:
ČNB zvyšuje své investice do zlata. Je to prozíravé i z hlediska drobného investora

Držíme se i své predikce z druhého čtvrtletí, že se zlato – i stříbro – po období konsolidace ve druhém čtvrtletí během druhé poloviny roku posunou výš a zlato nakonec dosáhne nového rekordního maxima.

U průmyslových kovů došlo ve druhém čtvrtletí k výrazné korekci, hlavně kvůli čínské politice nulové tolerance covidu, která je čím dál problematičtější. I když lze očekávat, že energetická transformace vedoucí k nižším uhlíkovým emisím přinese výrazný růst poptávky po mnoha klíčových kovech, Čína je v tuto chvíli jedna velká neznámá.

U mědi, která se víc než rok obchodovala v úzkém pásmu, je riziko propadu, po němž však bude následovat návrat k dlouhodobě rostoucímu trendu. Vzhledem k tomu jsme na prahu třetího čtvrtletí neutrální.

PSALI JSME:
Výhled na třetí čtvrtletí (1). Inflace bude jako plašený vlak

To znamená zachovat stávající expozici v tomto sektoru, ale dál ji nerozšiřovat, dokud pohyb cen nezačne signalizovat další vzestup a nedojde buď k průlomu zpátky nad 4,65 dolaru, nebo naopak k dalšímu poklesu k hladině 3,5 dolaru.

Ropným gigantům, kteří se topí v penězích, ale ani investorům obecně, se nechce investovat do nového výzkumu, což je dlouhodobým důvodem, proč budou ceny energií patrně i v nadcházejících letech dále zvýšené. Kromě problémů s vysokou volatilitou a historicky špatné návratnosti investic jsou současné potíže spojené s nízkou očekávanou poptávkou do budoucna.

Korekce na energetickém trhu z druhého čtvrtletí by podle nás mohly být nakonec jenom krátkodobé a jako nejpravděpodobnější se nám jeví riziko delšího období vysokých cen. Nelze vyloučit krátký návrat k rekordnímu maximu z roku 2008, ale obecně věříme, že jistý pokles poptávky (po ropě, pozn. red.) na konci letní sezóny by měl udržet ceny v pásmu mezi 100 až 125 dolary.“

Autor je hlavní komoditní stratég společnosti Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na třetí čtvrtletí (2). Akcie: Vítězi jsou hmotný majetek a výdělečný růst

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB