
Že by jeden a ten samý soud rozhodoval jednou vysoce formálně, a podruhé, vlastně v téže věci, mnohem méně formálně, je spíše nepravděpodobné. I proto, že by to zaselo pochyby o možném podlehnutí politickému tlaku.
Tím pádem by se ale smlouva podepisovala až po sněmovních volbách v České republice, možná dokonce až začátkem příštího roku. A také po prezidentských volbách v Jižní Koreji, které se tam konají začátkem června, již za necelý měsíc.
Favorit korejských prezidentských voleb je ostrým kritikem jihokorejského jaderného angažmá v zahraničí. Navíc otevřeně hlásá, že korejská strana náklady vybudování dukovanských bloků hrubě podstřelila.
Není tedy vůbec nepravděpodobné, že smlouvu bude mít k případnému podpisu až nová česká vláda, přičemž jihokorejská strana bude tou dobou ústy svého nejvyššího představitele, totiž prezidenta, fakticky již otevřeně přiznávat, že předchozí českou vládu si tak trochu povodila za nos, když deklarované náklady v tendru hrubě „podsekla“.
Česká strana tak může podepisovat smlouvu s protistranou, jejíž hlavní reprezentant už nyní otevřeně praví, že jeho strana – korejská – Čechy převezla a že podepisovaná částka ve smlouvě také nesedí…
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)