Novela občanského zákoníku, která po schválení vládou míří do parlamentu, by měla usnadnit zaměstnávání mladých lidí bezprostředně po dovršení patnácti let a možnost uzavírat pracovní smlouvu, a to bez ohledu na to, zda v době podpisu smlouvy již ukončili základní školní docházku.

Patnáctiletý školák se bude moct opět sám rozhodnout, zda chce po škole pokračovat ve vzdělávání, nebo jít rovnou do práce. Nová pravidla budou sice i nadále zakazovat nástup do práce dříve, než člověk ukončí povinnou školní docházku, neomezují ale termín sjednání smlouvy.
„Toto omezení se po dovršení patnácti let jeví jako nadbytečné a také limitující z hlediska pracovního uplatnění osob, které po ukončení povinné školní docházky nemíní pokračovat v dalším vzdělávání,“ uvádí ministerstvo spravedlnosti, které novelu předkládá.
Úprava platná před loňským zavedením nového občanského zákoníku přitom nepřinášela problémy. Proto se mají vrátit pravidla, která v Česku platila půl století do roku 2013.
Platný zákoník uvádí, že pracovní poměr či jiný pracovněprávní vztah, včetně brigád na tzv. dohodu, může sjednat osoba starší patnácti let, v případě, že ukončila povinnou školní docházku.
V praxi to znamená, že uzavřít smlouvu mohl patnáctiletý nejprve 1. července, v první den prázdnin. Navíc tuto smlouvu mohl rodič zrušit, pokud dítěti ještě nebylo 16 let, „pokud to je nutné v zájmu vzdělávání, vývoje nebo zdraví nezletilého“. Způsobovalo to problémy hlavně při brigádách, což se každoročně týká desetitisíců českých studentů.
„Výsledkem je, že lidé, kteří dokončí školní docházku a nemají ambici či schopnost pokračovat ve vzdělávání, jsou po dobu, než dosáhnou šestnácti let, obtížně zaměstnatelní,“ tvrdí ministerstvo spravedlnosti.