Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Názor
Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak blíží ke svému konci.
Na konci června jsou splatné kupóny tří dluhopisů, z nichž jeden neumožňuje jiné platby než v dolarech. Ty však nyní nebude možné provést. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na začátku letošního května tomuto osudu Rusko uniklo, když na poslední chvíli zaplatilo investorům z nezablokovaných účtů mimo Spojené státy. I nyní nebude tzv. default okamžitý, neboť Rusko v očekávání amerického rozhodnutí s předstihem zaplatilo 100 milionů dolarů splatných tento pátek.

Svému osudu však uniklo patrně jen o měsíc. Na konci června jsou splatné kupóny tří dluhopisů, z nichž jeden neumožňuje jiné platby než v dolarech. Ty však nyní nebude možné provést. Jde o paradoxní situaci, kdy je dlužníkovi bráněno ve splátkách dluhu.

PSALI JSME:
Nadešla hodina ruského bankrotu?

Americká vláda se tímto rozhodla ocejchovat Rusko jako neplatiče navzdory řadě silných protiargumentů. Náklady zablokování plateb neponese Rusko, ale zahraniční investoři. Rusko naopak ušetří prostředky, které bude moci využít jinak, například na financování své válečné mašinérie.

Nicméně zahraniční investoři nemusí úplně zoufat. Americké rozhodnutí má dopad primárně na americké investory. Platbám investorům v jiných zemích, které nevyžadují součinnost amerických bank, zatím nic nebrání.

PSALI JSME:
Rusko už je v bankrotu, tvrdí ratingová agentura Standard & Poor's

To se ale může změnit na konci června, kdy končí Rusku výjimka pro splácení dluhu ve Velké Británii. Přísnost Velké Británie vůči ruským dlužníkům zatím nasvědčuje tomu, že by mělo dojít k jejímu prodloužení. To by Rusku uzavřelo možnost splátek skrze londýnské banky požadovanou v dokumentaci dluhopisů.

Pak by zbývalo jen jediné. Investorům zaplatit v rublech. Z pohledu investorů je to skoro totéž, jako nedostat zaplaceno vůbec. K rublovým účtům se totiž nedostanou kvůli ruským omezením na pohyb kapitálu. S uvolněním těchto omezení však Rusko nebude pospíchat, neboť v západních zemích se množí úvahy o možné konfiskaci majetku ruského státu a oligarchů.

PSALI JSME:
Dvacet nejbohatších Rusů přišlo kvůli sankcím o 2,4 bilionu korun

Zabavený majetek by mohl být použit na financování poválečné obnovy Ukrajiny. V tomto scénáři by se Rusko mohlo na zahraničních investorech aspoň symbolicky zahojit. Ruský majetek v zahraničí představuje potenciálně lákavé sousto i pro zahraniční investory, kteří by mohli u soudů požadovat náhradu za nesplacený ruský dluh.

Jde zejména o část zmrazených ruských devizových rezerv dosahující 285 miliard dolarů, čili řádově desetinásobku hodnoty ruských dluhopisů v držení zahraničních investorů. Ty by však Rusko nevzdalo bez boje a své peníze by zarputile bojovalo u soudů s poukazem na „vynucený“ charakter defaultu. Sága ruského dluhu každopádně nekončí. Jen se otevírá jeho další kapitola.

Autor je makroekonomický analytik společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
USA v reakci na masakr v Buči utahují Rusku finanční smyčku kolem krku

Zavřít reklamu ×
  1. PŘÍSPĚVEK BYL ODSTRANĚN. Autor uváděl, že „jak je vidno stále platí článek 51 OSN o preventivní obraně oháněli se s ním američané angličané francouzi ……… i izraelci a neměli s tím problémy a takže osn to stále považuje za nutnou obranu ruskojazyčné menšiny a ruských zájmů“.
    Ve skutečnosti Článek 51 Charty OSN o preventivní ochraně samozřejmě vůbec nepojednává, viz jeho kompletní znění níže včetně zdroje.
    Redakce

    Článek 51 Charty OSN
    Žádné ustanovení této Charty neomezuje, v případě ozbrojeného útoku na některého člena Organizace spojených národů, přirozené právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu, dokud Rada bezpečnosti neučiní opatření k udržení mezinárodního míru a bezpečnosti. Opatření učiněná členy při výkonu tohoto práva sebeobrany oznámí se ihned Radě bezpečnosti; nedotýkají se nikterak pravomoci a odpovědnosti Rady bezpečnosti, pokud jde o to, aby kdykoli podle této Charty podnikla takovou akci, jakou považuje za nutnou k udržení nebo obnovení mezinárodního míru a bezpečnosti.
    Zdroj: https://www.osn.cz/wp-content/uploads/2015/03/charta-organizace-spojenych-narodu-a-statut-mezinarodniho-soudniho-dvora.pdf

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.