Finská Nokia, která se chce letos pokusit o návrat s chytrými telefony, podala pár dní před Vánocemi v Německu a USA žalobu na americký Apple za porušování svých vynálezůzdroj: Pixabay.com

Souboj mobilních gigantů. Samsung, Apple a Nokia se vzájemně posílají k soudu

Mobilní technologie jsou jedním z nejrychleji se rozvíjejícím trhem. Výrobci každý rok vychrlí spoustu nových telefonů a příslušenství. Mezi firmami vládne nekompromisní konkurenční boj. A jelikož o úspěchu nového modelu (a tudíž o zisku) mnohdy rozhodují zdánlivé detaily, výrobci se vzájemně obviňují z nelegálního kopírování svých nápadů, pokoušejí se zablokovat prodeje konkurenčních přístrojů, přetahují se o stovky miliony dolarů coby odškodnění. Výjimkou nejsou ani největší hráči na trhu včetně společností Samsung, Apple nebo Nokia.

Poslední takový případ je starý jen pár týdnů. Finská Nokia, která se chce letos pokusit o návrat s chytrými telefony, podala v Německu a USA pár dní před Vánocemi žalobu na americký Apple za porušování svých vynálezů. Někdejší největší producent mobilních telefonů na světě tvrdí, že americký výrobce populárních iPhonů porušil 32 jeho patentů, například na displeje nebo software.

Apple nezůstal pozadu. Podle agentury Reuters podal zhruba ve stejnou dobu žalobu na firmy Acacia Research a Conversant Intellectual Property Management kvůli údajnému spolčení s Nokií na vymáhání nadměrných licenčních poplatků. Sumy, o které ve sporech jde, mobilní firmy nezveřejnily, pokud ale budeme vycházet z podobné pře mezi firmami Apple a Samsung, rozhodně nejde o drobné.

Americká firma podala první žalobu na jihokorejského konkurenta už v roce 2011, pak následovaly další. Spor se týkal údajně okopírovaného designu, kterého se měl Samsung dopustit podle Apple na jedenácti svých modelech. Podle původních rozhodnutí měli Korejci zaplatit 399 milionů dolarů, jenže americký Nejvyšší soud toto rozhodnutí začátkem prosince zrušil a vrátil spor soudu nižší instance ve Washingtonu. Samsung samozřejmě slaví, Apple ovšem věří, že se nakonec bude radovat on.

Před pár lety naopak zase neuspěl Samsung, který požadoval zákaz prodeje chytrých telefonů iPhone 4S v Itálii. Tvrdil, že Apple zneužívá jeho patenty, které se týkají bezdrátových technologií přenosu dat. Jenže milánský soud žalobu zamítl. Obdobně skončil i soudní proces ve Francii. Stejnou žalobu na Apple podal Samsung i v domovské Jižní Koreji a dalších zemích, kde ji pojal jako protiútok za žaloby Applu, požadující zákaz prodeje tabletů Galaxy. Toho Apple na čas dosáhl v Německu a Austrálii, ale Samsung své tablety na těchto trzích nakonec prodávat mohl.

Loni v únoru zase zahraniční agentury přinesly bez bližších podrobností zprávu, že finská Nokia urovnávala patentový spor se Samsungem.

Petr Starý

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *