bool(false)

Souboj mobilních gigantů. Samsung, Apple a Nokia se vzájemně posílají k soudu

Mobilní technologie jsou jedním z nejrychleji se rozvíjejícím trhem. Výrobci každý rok vychrlí spoustu nových telefonů a příslušenství. Mezi firmami vládne nekompromisní konkurenční boj. A jelikož o úspěchu nového modelu (a tudíž o zisku) mnohdy rozhodují zdánlivé detaily, výrobci se vzájemně obviňují z nelegálního kopírování svých nápadů, pokoušejí se zablokovat prodeje konkurenčních přístrojů, přetahují se o stovky miliony dolarů coby odškodnění. Výjimkou nejsou ani největší hráči na trhu včetně společností Samsung, Apple nebo Nokia.

Finská Nokia, která se chce letos pokusit o návrat s chytrými telefony, podala pár dní před Vánocemi v Německu a USA žalobu na americký Apple za porušování svých vynálezů. Foto: Pixabay

Poslední takový případ je starý jen pár týdnů. Finská Nokia, která se chce letos pokusit o návrat s chytrými telefony, podala v Německu a USA pár dní před Vánocemi žalobu na americký Apple za porušování svých vynálezů. Někdejší největší producent mobilních telefonů na světě tvrdí, že americký výrobce populárních iPhonů porušil 32 jeho patentů, například na displeje nebo software.

Apple nezůstal pozadu. Podle agentury Reuters podal zhruba ve stejnou dobu žalobu na firmy Acacia Research a Conversant Intellectual Property Management kvůli údajnému spolčení s Nokií na vymáhání nadměrných licenčních poplatků. Sumy, o které ve sporech jde, mobilní firmy nezveřejnily, pokud ale budeme vycházet z podobné pře mezi firmami Apple a Samsung, rozhodně nejde o drobné.

Americká firma podala první žalobu na jihokorejského konkurenta už v roce 2011, pak následovaly další. Spor se týkal údajně okopírovaného designu, kterého se měl Samsung dopustit podle Apple na jedenácti svých modelech. Podle původních rozhodnutí měli Korejci zaplatit 399 milionů dolarů, jenže americký Nejvyšší soud toto rozhodnutí začátkem prosince zrušil a vrátil spor soudu nižší instance ve Washingtonu. Samsung samozřejmě slaví, Apple ovšem věří, že se nakonec bude radovat on.

Před pár lety naopak zase neuspěl Samsung, který požadoval zákaz prodeje chytrých telefonů iPhone 4S v Itálii. Tvrdil, že Apple zneužívá jeho patenty, které se týkají bezdrátových technologií přenosu dat. Jenže milánský soud žalobu zamítl. Obdobně skončil i soudní proces ve Francii. Stejnou žalobu na Apple podal Samsung i v domovské Jižní Koreji a dalších zemích, kde ji pojal jako protiútok za žaloby Applu, požadující zákaz prodeje tabletů Galaxy. Toho Apple na čas dosáhl v Německu a Austrálii, ale Samsung své tablety na těchto trzích nakonec prodávat mohl.

Loni v únoru zase zahraniční agentury přinesly bez bližších podrobností zprávu, že finská Nokia urovnávala patentový spor se Samsungem.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

PROFI CREDIT vstupuje na trh on-line půjček pod značkou Razdva půjčka

Společnost PROFI CREDIT má za cíl si v segmentu on-line půjček vydobýt stejnou pozici jako má v off-linu, kde je třetím největším poskytovatelem nebankovních půjček v Česku. Sází hlavně na rychlost vyplacení peněz na účet klientů, a to do 15 minut od schválení žádosti. Na on-line trh nebankovních půjček letos …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Inflace se ještě udrží nad dvěma procenty

Rozhovor
Analytik Československé obchodní banky Petr Dufek odhaduje, že se inflace ještě nějakou dobu udrží nad dvěma procenty, jako tomu bylo v květnu. Na růstu cen se už ovšem nebudou tolik projevovat pohonné hmoty, ale například vyšší náklady spojené s bydlením. „Ostatně už loni jsme odhadovali, že dražší bydlení bude hlavním inflačním faktorem roku 2018,“ řekl Dufek v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické …
Rolovat nahoru