Soud schválil reorganizační plán Vítkovic Heavy Machinery

Věřitelé Vítkovic Heavy Machinery (VHM) včera dostali dobrou zprávu. Krajský soud v Ostravě schválil reorganizační plán firmy, která tak může pokračovat v procesu oživení a návratu ke standardnímu chodu, aby z poměrné části vypořádala své pohledávky.
Reorganizační plán především počítá se zachováním chodu výroby VHM a snížením nákladů na ni. Foto: VHM

Rozhodnutí soudu bylo nezbytným krokem, protože scházel souhlas Komerční banky (KB). „Měsíce čekání pro nás nebyly snadné, stále bojujeme o důvěru trhu. Udělali jsme ale všechno pro to, abychom soud přesvědčili, že reorganizaci zvládneme.  Velké díky za podporu patří našim dodavatelům i zákazníkům, všem věřitelům, ale i našim zaměstnancům,“ uvedl generální ředitel Daniel Kurucz.

Drtivá většina věřitelů, a to včetně bank, schválila reorganizační plán VHM už 21. listopadu 2018 na věřitelské schůzi. Kvůli výhradám KB musel ale celý reorganizační proces zhodnotit soud. Smyslem reorganizačního plánu je vyšší procento uspokojení věřitelů. Nezajištění věřitelé by v konkurzu dostali zhruba 3,6 procenta ze své pohledávky. Reorganizace jim má vrátit sedmiprocentní uspokojení.

PSALI JSME:
Kauza PSJ: Tuzemským stavebnictvím se valí sněhová koule

Reorganizační plán především počítá se zachováním chodu výroby VHM a snížením nákladů na ni. Na výrobu jsou zajištěny peníze formou půjčky ve výši 76,5 milionu korun od investora, tedy od společnosti SPV VTK Jaroslava Strnada.

Další peníze přicházejí díky takzvanému tollingu. Tedy systémem, kdy jiná společnost – v tomto případě Vítkovice Machinery Trade – poskytuje peníze na výrobu a na oplátku získává výrobky VHM.  Díky tomu má mít VHM k dispozici 1,3 miliardy korun. Vlastníkem tollingové firmy, přesněji jejím jediným společníkem, je rovněž firma SPV VTK.

Vedle běžící výroby VHM počítá s restrukturalizací pohledávek. Věřitelé jsou rozděleni do 13 skupin a pro každou je navržen postup, jak část svých pohledávek získá zpět. Nejpodstatnější je kapitalizace pohledávek. To znamená, že někteří věřitelé odpustí VHM část dluhu a zbytek vymění za nové akcie firmy. Nové akcie získá především strategický investor v podobě SPV VTK.

PSALI JSME:
Nedostával mzdu, tak poslal „světového lídra“ do insolvence. Mezi zákazníky firmy jsou i přední světové zbrojovky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Ukrajince chce zaměstnávat přes polovinu firem

Před ruskou agresí do České republiky uprchlo podle informací ministerstva vnitra už přes 380 tisíc občanů Ukrajiny. Přibližně 70 tisíc z nich už u nás našlo zaměstnání, platí daně z příjmu a sociální a zdravotní …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

Analýza
Ještě v prvním čtvrtletí zdražily české domy a byty podle Eurostatu nejrychlejším tempem v rámci celé EU. Dost možná, že příští zpráva evropského statistického úřadu bude z pohledu českého zákazníka výrazně optimističtější. Objevují se první náznaky, že tuzemské nemovitosti přestávají zdražovat a některé už dokonce mírně zlevňují.