Soud shodil ze stolu nový insolvenční návrh Arca Investments

Kauza
Krachující investiční skupiny Arca se na začátku ledna pokusila znovu dosáhnout zahájení insolvenčního řízení v České republice. K Městskému soudu v Praze podala nový insolvenční návrh a návrh na reorganizaci, kterou chce řešit kritickou situaci. Soud, který investiční skupině řízení o  insolvenčním návrhu zastavil už vloni v září, včera zastavil i tento nový pokus.
Příslušníci slovenské Národní kriminální agentury (NAKA) prohledávali v polovině prosince kvůli kauze Arca Capital různé budovy v Bratislavě. Ilustrační foto: Policie Slovenské republiky

Snahu Arca Investments podpořil i její jediný zajištěný věřitel, J&T BANKA. Ta podala návrh na jmenování předběžného insolvenčního správce. I tento návrh byl včera soudem zamítnut.

Jak vyplývá ze včerejšího usnesení soudu, od září loňského roku se nic nezměnilo v tom, že případ Arca Investments není dle unijního práva místně příslušný pro Českou republiku. A s ohledem na to tedy české soudy nemají mezinárodní pravomoc o úpadku dlužníka rozhodnout. Arca podle nově podaného návrhu má pohledávky vůči 1889 věřitelům a dluží 18,6 miliardy korun.

„Potvrdilo se pouze to, co jsem v posledních týdnech opakovaně říkal. Případ Arca Investments není místně příslušný českým soudům. Z pohledu práva EU je opravdu irelevantní, zda je většina věřitelů z České republiky, zda předseda představenstva vykazuje služební cesty do České republiky nebo zda tu má kancelář,“ sdělil redakci FAEI.cz advokát a insolvenční správce se zvláštním povolením Jan Langmeier.

PSALI JSME:
Realita vs. přání v případu potápějící se skupiny Arca

Jeho advokátní kancelář zastupuje řadu věřitelů s nezajištěnými pohledávkami vůči finanční skupině Arca. Rozhodující podle Langmeiera je, že jde o slovenskou společnost se sídlem v Bratislavě, a že středisko ekonomických zájmů dlužníka bylo právě na Slovensku.

„Začíná být téměř jisté, že úpadek Arcy se bude řešit na Slovensku. Zde končí skupině moratorium, tedy ochrana před věřiteli, k 31. lednu 2021. Zároveň zde podal Pavol Krúpa návrh na konkurz Arcy,“ dodal advokát.

Připomeňme, že v polovině prosince prohledávali příslušníci slovenské Národní kriminální agentury (NAKA) kvůli kauze Arca Capital různé budovy v Bratislavě.

PSALI JSME:
Arca míří ke konkurzu na Slovensku. Vrchní soud zamítl insolvenci v České republice

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Růst výnosů neprospívá zlatu

Věnujeme pozornost pozicím hedgeových fondů ve futures a změnám, k nimž došlo v oblasti komodit, forexu, dluhopisů a akciových indexů v týdnu do 16. února, tedy minulého úterý, kdy index S&P 500 navzdory …

Nadšení na kryptotrhu střídá únava

V minulém týdnu dosáhlo nového absolutního maxima hned několik kryptoměn a mezi nimi byly i bitcoin a ethereum. Tento týden se ovšem vítr obrátil a trh s kryptoměnami se začal propadat. Spekulativní investoři na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chybějící poptávku dohání vláda. To nikdy nemůže být fér,“ říká bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer

Rozhovor
Pandemie působí ztráty na lidských životech i na hospodářství. „Méně se setkáváme, méně se radujeme, méně jsme v obchodech, takže méně utrácíme a firmy méně investují,“ konstatuje v rozhovoru Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky. Chybějící poptávku pak podle něj dohánějí vlády. „Že to nikdy nemůže být fér, je jasné,“ dodává.

Otevřená náruč Raiffeisenbank

Krátce poté, kdy se veřejnost dozvěděla o akvizici úspěšné Equa bank, otevřela Raiffeisenbank svou náruč (dlouhé a …
Rolovat nahoru