Soud shodil ze stolu nový insolvenční návrh Arca Investments

Kauza
Krachující investiční skupiny Arca se na začátku ledna pokusila znovu dosáhnout zahájení insolvenčního řízení v České republice. K Městskému soudu v Praze podala nový insolvenční návrh a návrh na reorganizaci, kterou chce řešit kritickou situaci. Soud, který investiční skupině řízení o  insolvenčním návrhu zastavil už vloni v září, včera zastavil i tento nový pokus.
Příslušníci slovenské Národní kriminální agentury (NAKA) prohledávali v polovině prosince kvůli kauze Arca Capital různé budovy v Bratislavě. Ilustrační foto: Policie Slovenské republiky

Snahu Arca Investments podpořil i její jediný zajištěný věřitel, J&T BANKA. Ta podala návrh na jmenování předběžného insolvenčního správce. I tento návrh byl včera soudem zamítnut.

Jak vyplývá ze včerejšího usnesení soudu, od září loňského roku se nic nezměnilo v tom, že případ Arca Investments není dle unijního práva místně příslušný pro Českou republiku. A s ohledem na to tedy české soudy nemají mezinárodní pravomoc o úpadku dlužníka rozhodnout. Arca podle nově podaného návrhu má pohledávky vůči 1889 věřitelům a dluží 18,6 miliardy korun.

„Potvrdilo se pouze to, co jsem v posledních týdnech opakovaně říkal. Případ Arca Investments není místně příslušný českým soudům. Z pohledu práva EU je opravdu irelevantní, zda je většina věřitelů z České republiky, zda předseda představenstva vykazuje služební cesty do České republiky nebo zda tu má kancelář,“ sdělil redakci FAEI.cz advokát a insolvenční správce se zvláštním povolením Jan Langmeier.

PSALI JSME:
Realita vs. přání v případu potápějící se skupiny Arca

Jeho advokátní kancelář zastupuje řadu věřitelů s nezajištěnými pohledávkami vůči finanční skupině Arca. Rozhodující podle Langmeiera je, že jde o slovenskou společnost se sídlem v Bratislavě, a že středisko ekonomických zájmů dlužníka bylo právě na Slovensku.

„Začíná být téměř jisté, že úpadek Arcy se bude řešit na Slovensku. Zde končí skupině moratorium, tedy ochrana před věřiteli, k 31. lednu 2021. Zároveň zde podal Pavol Krúpa návrh na konkurz Arcy,“ dodal advokát.

Připomeňme, že v polovině prosince prohledávali příslušníci slovenské Národní kriminální agentury (NAKA) kvůli kauze Arca Capital různé budovy v Bratislavě.

PSALI JSME:
Arca míří ke konkurzu na Slovensku. Vrchní soud zamítl insolvenci v České republice

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?