Soud shodil ze stolu nový insolvenční návrh Arca Investments

Kauza
Krachující investiční skupiny Arca se na začátku ledna pokusila znovu dosáhnout zahájení insolvenčního řízení v České republice. K Městskému soudu v Praze podala nový insolvenční návrh a návrh na reorganizaci, kterou chce řešit kritickou situaci. Soud, který investiční skupině řízení o  insolvenčním návrhu zastavil už vloni v září, včera zastavil i tento nový pokus.
Příslušníci slovenské Národní kriminální agentury (NAKA) prohledávali v polovině prosince kvůli kauze Arca Capital různé budovy v Bratislavě. Ilustrační foto: Policie Slovenské republiky

Snahu Arca Investments podpořil i její jediný zajištěný věřitel, J&T BANKA. Ta podala návrh na jmenování předběžného insolvenčního správce. I tento návrh byl včera soudem zamítnut.

Jak vyplývá ze včerejšího usnesení soudu, od září loňského roku se nic nezměnilo v tom, že případ Arca Investments není dle unijního práva místně příslušný pro Českou republiku. A s ohledem na to tedy české soudy nemají mezinárodní pravomoc o úpadku dlužníka rozhodnout. Arca podle nově podaného návrhu má pohledávky vůči 1889 věřitelům a dluží 18,6 miliardy korun.

„Potvrdilo se pouze to, co jsem v posledních týdnech opakovaně říkal. Případ Arca Investments není místně příslušný českým soudům. Z pohledu práva EU je opravdu irelevantní, zda je většina věřitelů z České republiky, zda předseda představenstva vykazuje služební cesty do České republiky nebo zda tu má kancelář,“ sdělil redakci FAEI.cz advokát a insolvenční správce se zvláštním povolením Jan Langmeier.

PSALI JSME:
Realita vs. přání v případu potápějící se skupiny Arca

Jeho advokátní kancelář zastupuje řadu věřitelů s nezajištěnými pohledávkami vůči finanční skupině Arca. Rozhodující podle Langmeiera je, že jde o slovenskou společnost se sídlem v Bratislavě, a že středisko ekonomických zájmů dlužníka bylo právě na Slovensku.

„Začíná být téměř jisté, že úpadek Arcy se bude řešit na Slovensku. Zde končí skupině moratorium, tedy ochrana před věřiteli, k 31. lednu 2021. Zároveň zde podal Pavol Krúpa návrh na konkurz Arcy,“ dodal advokát.

Připomeňme, že v polovině prosince prohledávali příslušníci slovenské Národní kriminální agentury (NAKA) kvůli kauze Arca Capital různé budovy v Bratislavě.

PSALI JSME:
Arca míří ke konkurzu na Slovensku. Vrchní soud zamítl insolvenci v České republice

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciím roste konkurence v podobě dluhopisů

Hlavní světové trhy po většinu února utěšeně rostly, byť poslední dny začínají lehce přešlapovat na místě. Optimismu nahrává klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění covid-19 v USA rychle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nudíte se? Nekupujte si mývala, ani štěně

Poradna
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! Možná se touto radou Bohumila Hrabala teď řídí ten, komu covidová omezení sebrala oblíbené aktivity. Třeba se přidávají i rodiče s výchovným nápadem, že domácí mazlíček odvede pozornost dětí od počítače. Prostě to v době zákazů a karantén vypadá jako dobrý nápad, a navíc už vyzkoušený, vždyť podle statistik u nás žije kolem dvou milionů psů a 1,4 milionu koček. Co na to odborník?
Rolovat nahoru