Špatná úroda povede k dalšímu zdražování

Názor
Lidé se musí připravit na zdražování pekárenských výrobků. Kvůli špatné úrodě obilovin totiž bude docházet ke zdražování mouky. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu bude letošní úroda obilovin slabší, než v loňském roce. Základních obilovin bude sklizeno 6 995 tisíc tun, což je o čtyři procenta méně, než před rokem.
Průběh žní letos komplikuje deštivé počasí, které brání využívání těžké techniky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Očekávaná úroda by tak měla být o 1,1 procenta menší, než činí desetiletý průměr. Odhadované meziroční snížení sklizně obilovin je zapříčiněno nízkým hektarovým výnosem i snížením osevních ploch. Největší ztráty jsou hlášeny u ozimých obilovin. Průběh žní navíc komplikuje deštivé počasí, které brání využívání těžké techniky.

Z českých polí mizí řepka. Její předpokládaná úroda se letos snížila na 1 079 tisíc tun, což je o 13,3 procenta méně, než v loňském roce. Farmáři výrazně snížili osevní plochy řepky o sedm procent a zároveň se snížil hektarový výnos řepky o 6,8 procenta.

Farmářům se v posledních letech vyplatilo pěstovat mák, který měl velice příznivé výkupní ceny. V důsledku tohoto vývoje došlo k rozšíření osevních ploch máku o devět procent, což povede k rekordní úrodě za posledních deset let. Tím by se měly stabilizovat ceny máku na pultech obchodů.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sklizeň obilovin bude letos dostatečná. „Zlatá éra“ řepky je pryč

Zavřít reklamu ×
  1. Sveďme vše na neůrodu.Málo obilí,špatná úroda vína,málo brambor-ovce mají málo vlny,vrabci sežrali třešně…….ATD.Bulet a bulet.Moc vlhka=špatně,málo vlhka=zlé.Dobré počasí????Nevíme jak to bude…A nedej vlci!Ti to vše komplikují.

  2. V loňském roce se kvůli klimatickým podmínkám predikovala špatná úroda obilovin. Po sklizních se ukázalo, že úroda byla nadprůměrná. Důvod ke zdražování? Lze se jen domýšlet. Letošní vegetační sezóna probíhá velice dobře a přiměřená bude výsledná sklizeň, tedy dobrá. Jaký důvod ke zdražování bude tentokrát? Asi jen trvalý hospodářský růst.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Muži za auta utrácejí průměrně o dvě stě tisíc více než ženy

Analýza
Při koupi nového nebo ojetého auta si 34 procent českých žen vybere značku Škoda. Mezi muži je naopak nejoblíbenější Volkswagen s 28 procenty prodaných vozů, kupující modelů Golf a Passat pak tvoří z 90 procent muži. Vyplývá to z dat on-line platformy Autonaklik.cz, která nabízí přes 30 tisíc skladově dostupných vozů od stovek českých prodejců a to včetně ojetin.