
„Navýšení sazby eurových spořicích účtů se týká nových i stávajících klientů, garantujeme jim tak jednu z nejlepších nabídek na trhu. I proto očekáváme růst počtu založených účtů i vložených depozit,“ uvedla ředitelka retailového bankovnictví Max banky Irena Jandíková.
V Německu banky lákají na čtyřprocentní úrokovou sazbu, která však platí jen pro nové klienty a jen po několik měsíců a také jen do určité výše vkladu. Pak se úročení vkladů propadá na podobnou, ale většinou na nižší úroveň, než nabízí Max banka.
Nejlepší podmínky mimo akční nabídky aktuálně nabízí estonská Bigbank s úrokem tři procenta pro 100 tisíc eur avšak kraluje slovenská J&T Direktbank s 3,7 procenta do půl milionu eur, přičemž německý analytický web Tagesgeld plesá nad tím, že úroky jsou vypláceny měsíčně, což v zemi není u vyšších sazeb běžné. Například zmíněná Bigbank vyplácí úroky ročně.
J&T Direktbank však svou úrokovou sazbu negarantuje a jednou z dalších podmínek je bydliště v Německu a běžný účet u německé banky. Pravdou však je, že od svého březnového vstupu na německý trh své úrokové sazby zatím jenom zvyšovala.
Spekulovat na založení eurového účtu v Česku s nadějí na zisk generovaný poklesem koruny vůči euru se však nemusí vyplatit. Při vkladu například 1 000 eur je čistý roční úrokový výnos kolem 450 korun, přičemž náklady na převod korun do eurového účtu a zpět jsou při dnešním kurzu české měny víc než dvojnásobné, aktuálně kolem 1 100 korun.
Klienti Max banky však mohou mít spořicí účet v eurech i v korunách. U korunových spořicích účtů nabízí Max banka nejvyšší úročení v Česku 6,01 procenta. Oba účty fungují odděleně a jejich zřízení je možné v internetovém bankovnictví. Nabídka učtu v eurech je i ve srovnání s Německem konkurenceschopná, ale zajímavá bude hlavně pro ty, kteří v této měně pobírají výplatu nebo rentu.