ECB zvýšila úrokové sazby

Názor
Desáté zvýšení úrokových sazeb může být posledním zvýšením ze strany Evropské centrální banky (ECB) a pojistkou proti inflaci, kterou označuje za „příliš vysokou na příliš dlouhou dobu“, a to ve výši pěti procent.
Desáté zvýšení úrokových sazeb může být posledním zvýšením ze strany ECB a pojistkou proti inflaci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Toto poslední zvýšení přichází i v době, kdy rostou obavy z nadcházející evropské recese. Rada guvernérů snížila jak výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) pro letošní rok na 0,7 procenta, tak prognózu základní inflace na 5,1 procenta.

Její výhled se vzhledem k rychlému oslabování evropských ekonomik rychle změnil z ostře jestřábího na lítostivě holubičí. Německo je v recesi, jeho ekonomika klesá již dvě čtvrtletí a evropské výhledové indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) jsou hluboko v kontrakčním teritoriu.

Proto pravděpodobně jde o poslední zvýšení úrokových sazeb v Evropě, přičemž ECB se připojí k Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) na špici úrokových sazeb. Jde o první pozitivní krok, i když do následování Brazílie nebo Polska v čele globálního snižování sazeb chybí mnoho měsíců.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Polská centrální banka překvapila výrazným snížením úrokových sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Hypotéky a dotace. Chudí sponzorují bohaté

Lidé obvykle kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.