ECB zvýšila úrokové sazby

Názor
Desáté zvýšení úrokových sazeb může být posledním zvýšením ze strany Evropské centrální banky (ECB) a pojistkou proti inflaci, kterou označuje za „příliš vysokou na příliš dlouhou dobu“, a to ve výši pěti procent.
Desáté zvýšení úrokových sazeb může být posledním zvýšením ze strany ECB a pojistkou proti inflaci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Toto poslední zvýšení přichází i v době, kdy rostou obavy z nadcházející evropské recese. Rada guvernérů snížila jak výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) pro letošní rok na 0,7 procenta, tak prognózu základní inflace na 5,1 procenta.

Její výhled se vzhledem k rychlému oslabování evropských ekonomik rychle změnil z ostře jestřábího na lítostivě holubičí. Německo je v recesi, jeho ekonomika klesá již dvě čtvrtletí a evropské výhledové indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) jsou hluboko v kontrakčním teritoriu.

Proto pravděpodobně jde o poslední zvýšení úrokových sazeb v Evropě, přičemž ECB se připojí k Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) na špici úrokových sazeb. Jde o první pozitivní krok, i když do následování Brazílie nebo Polska v čele globálního snižování sazeb chybí mnoho měsíců.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Polská centrální banka překvapila výrazným snížením úrokových sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?