Spekulanti se snaží vydělat na panice kolem koronaviru

Názor
Spekulanti srovnávají současnou situaci na trzích s rokem 2003, kdy probíhala epidemie SARS. Podle toho upravují svá portfolia a snaží se na současné panice kolem koronaviru vydělat. Trhy prozatím reagují klidněji než v minulosti při podobných situacích. Akcie některých farmaceutických společností však při obchodování dosáhly maximálních denních limitů.
Spekulanti se snaží vydělat na panice kolem koronaviru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po oznámení Světové zdravotnické organizace (WHO), že kvůli šíření koronaviru v Číně zatím není třeba vyhlašovat celosvětový stav zdravotní nouze, došlo k uklidnění globálních trhů. Čína vyhlásila karanténu ve městech se zhruba 60 miliony lidí. To komplikuje zásobování potravinami a nezbytným vybavením, nicméně problémy se zatím dotýkají jen lidí v karanténě. Mimo postižené oblasti funguje ekonomika zcela bezproblémově.

Investoři se obávají, že by šíření koronaviru mohlo snížit spotřebu. To má negativní vliv na akcie mnoha společností. Zasaženy byly například akcie ze sektoru zemědělství. Rovněž se nedaří akciím dopravních společností. Naopak některé farmaceutické firmy zaznamenaly prudký růst cen akcií. Týká se to například firem Beijing Hotgen Biotech, Zhende Medical nebo Shandong Lukang Pharmaceutical, které ve čtvrtek dosáhly maximálního denního zisku na čínské burze.

Evropské akcie, s kterými se přestalo obchodovat před oznámením WHO, by se v průběhu dnešního dne měly zotavovat. Měly by tak navázat na pozitivní výsledky z ostatních globálních trhů. Světový akciový index MSCI, který sleduje vývoj ve 49 zemích, vzrostl o 0,2 %.

PSALI JSME:
Šířící se nákaza koronavirem děsí investory i obchodníky s ropou. Čechům může zlevnit benzín i naftu

Podobně se dařilo i japonskému indexu Nikkei, který posílil o 0,13 procenta. Páteční obchodování v Číně, Tchaj-wanu a Jižní Koreji neprobíhalo kvůli lunárnímu Novému roku. Výjimkou byl Hongkongský index Hang Seng, který se otevřel na zkrácenou dobu a připsal si 0,15 procenta.

Americký index Nasdaq Composite vzrostl o 0,20 procenta na rekordní maximum. Dařilo se i indexu S&P 500, který si připsal 0,11 procenta. Na měnovém trhu se dařilo japonskému jenu, který vůči dolaru vzrostl na dvoutýdenní maximum. Naopak euro vůči dolaru oslabilo na sedmitýdenní minimum. To však bylo způsobeno hlavně prohlášením šéfky Evropské centrální banky Christine Lagardeové, která pokračuje v holubičí rétorice.

Trhy na šíření koronaviru zatím reagují klidněji než při epidemii SARS v roce 2003. Australská národní banka však předběžně odhadla, že by koronavirus mohl snížit růst čínského hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí letošního roku o jeden procentní bod. V případě, že by se tento odhad naplňoval, lze očekávat, že by na to ceny čínských akcií zareagovaly propadem.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč se nákaza koronavirem šíří zrovna z Wu-chanu?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.