Společná evropská měna si tento týden vůči dolaru polepšila

Názor
Inflace v eurozóně odeznívá pomaleji, než se čekalo. Ačkoli se zpřísnění měnové politiky začíná spolu se zmírňováním proinflačních nabídkových faktorů projevovat v ústupu inflačních tlaků, nová data v tomto týdnu ukázala jejich překvapivě vysokou perzistenci.
Euro si v tomto týdnu polepšilo vůči dolaru zhruba o 0,5 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřebitelská inflace v eurozóně v únoru zpomalila pouze o 0,1 procentního bodu na 8,5 procenta meziročně, zatímco tržní konsenzus činil 8,3 procenta meziročně. Dynamika jádrových cen navíc nečekaně zrychlila na rekordních 5,6 procenta meziročně. Trhy tak reagovaly navýšením sázek na přísnější měnovou politiku.

Od Evropské centrální banky se aktuálně očekává vrchol klíčové depozitní sazby na 3,9 procenta, ještě začátkem týdne to přitom bylo o zhruba 15 bazických bodů níže.

Vyšší nárůst tržních úrokových sazeb v eurozóně ve srovnání s těmi americkými tento týden přispěl i k posílení eura vůči dolaru. Celkově si v tomto týdnu společná evropská měna polepšila vůči zeleným bankovkám zhruba o 0,5 procenta, když posílila na 1,06 USD/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Americký dolar na začátku týdne oslabil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB