Státní kasa je každoročně chudší o desítky miliard, může za to nevybraná DPH

Česká republika ročně přichází o více než 55 miliard korun (2,187 miliardy eur). To je rozdíl mezi očekávanými příjmy z výběru daně z přidané hodnoty (DPH) a skutečně vybranou částkou (tzv. VAT Gap). Vyplývá to z aktuální zprávy Evropské komise.
Za roky 2014-2018 Česko kvůli nevybrané dani z přidané hodnoty přišlo o více než 300 miliard korun. Kdyby se státu podařilo tyto peníze vybrat, nemusel by se teď kvůli koronavirové pandemii zadlužovat.

Podíl nevybrané daně v případě České republiky dosáhl v roce 2018 dvanácti procent. Ve Švédsku, s nímž se vzhledem k počtu obyvatel v posledních měsících rádi srovnáváme, nevybraná daň dosáhla v přepočtu jen osmi miliard korun, tedy zhruba sedmkrát méně. A nabízí se ještě jedno srovnání – nevybraná DPH v roce 2018 byla jen o několik miliard nižší, než jaký mělo v témže roce rozpočet ministerstvo obrany (59 mld. Kč).

Pro úplnost dodejme, že před dvěma lety dosáhl objem daňové mezery v oblasti DPH v celé Evropské unii 140 miliard eur. Pro letošek Evropská komise v souvislosti s dopadem koronavirové epidemie na evropskou ekonomiku odhaduje výpadek dokonce až na 164 miliardy eur.

„V porovnání s mediánem celé EU, který dosahuje 9,2 procenta, je daňová mezera ve výběru DPH v České republice prakticky o třetinu vyšší,“ komentuje údaje Evropská komise Petr Šlajchrt ze společnosti SAS Institute ČR.

Připomíná také, že v roce 2015 byl výpadek dokonce 17,6 procenta. „Otázkou je, jak na tom bude Česko ve výběru DPH v letošním roce,“ dodává.

Podle Šlajchrta se i na případu České republiky se jasně ukazuje, že epidemie covid-19 rozvrací veřejné finance. „Pokud má v následujícím období dojít ke konsolidaci státního rozpočtu a zamezení daňových úniků, bude nevyhnutelné hledat nové způsoby pro efektivní výběr daní,“ říká a dodává, že „pro další snižování daňové mezery bude třeba aplikovat nástroje a metody zahrnující umělou inteligenci, která umožní odhalovat sofistikované podvody včetně tzv. karuselových“.

Schéma jednoho karuselového podvodu. Zdroj: Finanční správa ČR

Karuselové podvody jsou podmnožinou v podvodech s DPH a byly, mimo jiné, častým tématem premiéra Babiše (tzv. reverse charge – DPH platí poslední obchodník v řetězci, pozn. red.). Jejich princip byl v principu jednoduchý – jedna firma dovezla do ČR nějaké zboží, které pak putovalo přes dlouhou řadu dalších firem k finálnímu prodejci.

Jeden z obchodníků z řetězce se ale ztratil a DPH neodvedl (v podstatě nedohledatelný „bílý kůň“), zatímco jiná firma uplatnila tzv. vratku na daň. Která ale nebyla reálně zaplacena. Finanční správa před dvěma lety popisovala, jak v roce 2017 pouze v jednom takovém případu karuselového podvodu český stát přišel, než na něj přišel, o 166 milionů korun.

PSALI JSME:
Česko si v Bruselu vyvzdorovalo reverse charge, místo ovací přišla kritika

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Korekce úrokových sazeb předznamenává slabší korunu

Česká národní banka (ČNB) dnes rozhodla ponechat stávající limity poskytování hypotečních úvěrů a proticyklickou kapitálovou rezervu beze změny. Podle guvernéra Jiřího Rusnoka zůstává bankovní sektor odolný vůči …

Nesolidární daňová reforma

Na úrovni EU můžeme sledovat spory při tvorbě sedmiletého unijního rozpočtu. Sváry se týkají podmíněnosti čerpání daných prostředků, které umožňují členským státům dosáhnout na peníze za předpokladu dodržování …

Fatální omyl o snižování daní

Ve veřejném prostoru se hojně diskutuje o navrhovaných daňových změnách. V diskusích však bohužel zaznívají chybné argumenty, které jsou opakovány i některými renomovanými ekonomy a sociology. Následující text se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi zatím s vánočními nákupy otálejí

Analýza
Největší sezóna pro e-shopy je každoročně před Vánoci. Ani letos tomu nebude jinak – s tím rozdílem, že situace významně poznamenala vládní opatření kvůli onemocnění covid-19. Přepravní společnosti upozorňují, že pokud by nouzový stav trval až do Vánoc, poptávka po doručení domů bude oproti uplynulým letům enormní a nad limity navýšených kapacit většiny přepravních společností na tuzemském trhu.
Rolovat nahoru