Státní rozpočet je v nejhlubším deficitu v moderní historii

Názor
Státní rozpočet hospodařil v prvních sedmi měsících tohoto roku s deficitem 205,1 miliardy korun. Oproti stejnému období minulého roku je výsledek horší o 195,4 miliardy. Z pohledu červencových i celoročních statistik jde o nejhlubší deficit v moderní historii země. Překonává tak i doposud rekordní rok 2009, kdy státní rozpočet skončil s pasivem 192,4 mld. Kč. V relativním vyjádření však nebyl prozatím schodek roku 2009 překonán (3,6 % vs. 4,5 % HDP).
Státní rozpočet je v nejhlubším deficitu v moderní historii. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celkové příjmy státního rozpočtu poklesly za prvních sedm měsíců meziročně o 5,4 %. Nejvýznamnější propad je i nadále ve výběru daně z příjmu právnických osob (meziročně o 29,1 %).

Oproti aktuálnímu plánu státní rozpočet nejvíce ztrácí na DPH, kde chybí 11 mld. Kč. Daňové ztráty však kompenzují nedaňové příjmy z Evropské unie a čerpání rozpočtových rezerv. Celkové příjmy jsou tak o 17,2 mld. Kč vyšší, než s čím počítá plán státního rozpočtu.

Celkové výdaje státního rozpočtu vzrostly za prvních sedm měsíců meziročně o 17,1 %. Aktualizovaný státní rozpočet však počítal s výrazně vyššími výdaji. Nejvíce stát ušetřil na platech státních zaměstnanců, pomalejším čerpáním investičních výdajů a neinvestičních nákupech včetně obsluhy státního dluhu. Celkově tak vydal o téměř 70 mld. Kč méně, než by odpovídalo sedmi měsícům v plánu státního rozpočtu.

PSALI JSME:
Státní rozpočet skončil za prvních šest měsíců v deficitu 195,2 miliardy korun

Státní rozpočet jednoznačně směřuje k nejhoršímu výsledku v historii. Červencová čísla však ukazují, že dopad krize není tak výrazný, jak se původně očekávalo. Výpadek příjmů státního rozpočtu není tak dramatický, a naopak na výdajové straně stát neutrácí tak, jak si naplánoval. I proto nepředpokládáme, že by státní rozpočet v následujících měsících směřoval k deficitu 500 mld. Kč.

Navíc podle nás vláda v průběhu roku nebude schopna proinvestovat plánované výdaje. Již původní verze státního rozpočtu počítala s rekordní sumou 140,2 mld. Kč. Aktuální navýšení investic na 171 mld. Kč tak podle nás narazí na omezené kapacity tuzemské ekonomiky.

PSALI JSME:
Státní rozpočet vykazuje absolutně nejhorší plnění v historii ČR

Navíc více než dvouměsíční bezpečnostní opatření podle nás zastavila všechny plánované projekty, čemuž nepomohl ani spor municipalit s vládou ohledně financování. Jejich realizace se tak pravděpodobně přesune do příštího roku. Deficit státního rozpočtu tak skončí letos podle nás kolem 400 mld. Kč.

Celkové veřejné finance by tento rok měly zakončit v deficitu 7,6 % HDP, což by znamenalo o 2,5 % horší výsledek ve srovnání s doposud nejhorším rokem 2009. V roce příštím by pak měl deficit klesnout k 4,7 % HDP zejména z důvodu námi očekávaného oživení ekonomiky. Dluh veřejných financí letos významně vzroste z loňských 30,7 % na 37,8 % HDP. V příštích dvou letech se pak vyšplhá až na 40,9 % HDP a následně začne mírně klesat.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu letos dosáhne 500 miliard korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru