Stavební boom na začátku roku

Názor
Slibně odstartoval nový rok nejenom průmysl, ale i stavebnictví. Oproti prosinci si v lednu připsalo plus 6,4 procenta, meziročně to znamená +5,1 procenta (po sezónním očištění), respektive 6,4 procenta po kalendářním přepočtu o vliv rozdílného počtu pracovních dnů.
Jestli něco stavebnictví v tomto roce ovšem nepřeje, jsou to ceny stavebních materiálů, energií a pohonných hmot. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dařilo se zejména pozemní výstavbě, i když při hodnocení lednových čísel je třeba brát v úvahu jednak slabý loňský základ, stejně jako výkyvy počasí, které tentokrát tomuto odvětví přálo.

Jestli něco stavebnictví v tomto roce ovšem nepřeje, jsou to ceny stavebních materiálů, energií a pohonných hmot. Jejich prudký růst problematizuje rentabilitu realizovaných stavebních zakázek a řadu z nich může dokonce zmrazit. Stavební firmy se navíc stále potýkají s nedostatkem pracovníků, který doposud představoval hlavní překážku pro jejich další úspěšné podnikání.

Pozitivní nejsou však pouze celkové výsledky stavebnictví, ale i čísla z bytové výstavby. Podle čerstvě zveřejněných údajů statistického úřadu došlo k dalšímu navýšení počtu nově stavěných bytů na necelé tři tisíce.

PSALI JSME:
Stavebnictví těží z vysokých cen na realitním trhu

Není to samozřejmě tak impozantní číslo jako v prosinci, kdy se začalo stavět rekordních šest tisíc bytů a rodinných domů, nicméně už tehdy bylo zřejmé, že jde o výjimečný – v podstatě neopakovatelný – výsledek.

Výhled stavebnictví poznamenávají už zmíněné ceny materiálů a prací, které si budou vyžadovat opětovné projednání zakázek zejména ve veřejném sektoru.

Na druhé straně peníze z EU fondů a dodatečné dotace a půjčky z Unie mají z významné části směřovat právě i do stavebnictví, takže nouze o peníze by toto odvětví postihnout neměla. Hlavním problémem tedy budou spíše ceny vstupů a dostatek materiálu i pracovníků.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví po obřím propadu roste jen mírně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB