Stavební boom na začátku roku

Názor
Slibně odstartoval nový rok nejenom průmysl, ale i stavebnictví. Oproti prosinci si v lednu připsalo plus 6,4 procenta, meziročně to znamená +5,1 procenta (po sezónním očištění), respektive 6,4 procenta po kalendářním přepočtu o vliv rozdílného počtu pracovních dnů.
Jestli něco stavebnictví v tomto roce ovšem nepřeje, jsou to ceny stavebních materiálů, energií a pohonných hmot. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dařilo se zejména pozemní výstavbě, i když při hodnocení lednových čísel je třeba brát v úvahu jednak slabý loňský základ, stejně jako výkyvy počasí, které tentokrát tomuto odvětví přálo.

Jestli něco stavebnictví v tomto roce ovšem nepřeje, jsou to ceny stavebních materiálů, energií a pohonných hmot. Jejich prudký růst problematizuje rentabilitu realizovaných stavebních zakázek a řadu z nich může dokonce zmrazit. Stavební firmy se navíc stále potýkají s nedostatkem pracovníků, který doposud představoval hlavní překážku pro jejich další úspěšné podnikání.

Pozitivní nejsou však pouze celkové výsledky stavebnictví, ale i čísla z bytové výstavby. Podle čerstvě zveřejněných údajů statistického úřadu došlo k dalšímu navýšení počtu nově stavěných bytů na necelé tři tisíce.

PSALI JSME:
Stavebnictví těží z vysokých cen na realitním trhu

Není to samozřejmě tak impozantní číslo jako v prosinci, kdy se začalo stavět rekordních šest tisíc bytů a rodinných domů, nicméně už tehdy bylo zřejmé, že jde o výjimečný – v podstatě neopakovatelný – výsledek.

Výhled stavebnictví poznamenávají už zmíněné ceny materiálů a prací, které si budou vyžadovat opětovné projednání zakázek zejména ve veřejném sektoru.

Na druhé straně peníze z EU fondů a dodatečné dotace a půjčky z Unie mají z významné části směřovat právě i do stavebnictví, takže nouze o peníze by toto odvětví postihnout neměla. Hlavním problémem tedy budou spíše ceny vstupů a dostatek materiálu i pracovníků.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví po obřím propadu roste jen mírně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Lodní trhy podtrhují obavy o růst

V lodní dopravě se uskutečňuje 90 procent světového obchodu, což z ní činí barometr v reálném čase. Sazby za přepravu suchého nákladu i kontejnerovou přepravu klesly ze svých pandemických maxim (viz graf níže, pozn. …

Ceny ropy se rychle vrací níž, Saúdům navzdory

Navzdory nedělní schůzce zemí OPEC+, kde Saúdská Arábie oznámila, že v červenci jednostranně omezí produkci o milion barelů denně, se ropa obchoduje níž. Toto rozhodnutí mělo teoreticky podpořit růst cen, ale jejich …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB