
Kvůli pandemii a s tím související nízké statistické základně zaznamenáváme již od loňského května svižná meziroční tempa růstu tuzemské stavební produkce. V letošním ledu byla v reálném vyjádření proti loňskému vyšší o 6,4 procenta. Výrazně k lepšímu byl pak revidován výsledek za prosinec (z původně oznámených 8,1 % na 9,8 %, pozn. aut.).
Stavebnictví prospívá rozjezd investiční aktivity. Stabilní růstovou dynamiku vykazuje v posledních měsících pozemní stavitelství, v lednu byl vykázán meziroční růst o 6,1 procenta. Ještě lepší výsledek dosáhlo inženýrské stavitelství.
S meziročním růstem o 7,7 procenta poprvé po pěti měsících překonalo dynamiku pozemního stavitelství. Číslo je příslibem toho, že se rozjíždějí větší stavby infrastrukturního charakteru. Příslibem pro další vývoj jsou i statistiky vydaných stavebních povolení. V lednu jich bylo vydáno meziročně o 12,1 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb pak vzrostla o 2,1 procenta.
Rizikem pro další vývoj je pak situace na trhu práce. Stavebníci reportují, že největší překážkou pro jejich vyšší produkci je nedostatek zaměstnanců. Válka na Ukrajině situaci navíc dále komplikuje, když právě tento sektor zaměstnává nemalý počet ukrajinských pracovníků.
Za leden se zaměstnanost ve stavebnictví meziročně zvýšila o 1,7 procenta, průměrná hrubá měsíční nominální mzda v tomto sektoru meziročně vzrostla o 7,6 procenta.
Povzbudivé jsou i statistiky ze segmentu rezidenčního bydlení. Meziročně bylo zahájeno o 13,1 procenta bytů více, dokončeno jich pak bylo dokonce o 18,1 procenta více. A jak uvádí Český statistický úřad, byty se dokončily zejména v Praze a Středočeském kraji.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)