Stavební produkce v srpnu zlomila sérii meziměsíčních poklesů

Názor
Potom, co stavební produkce od března letošního roku meziměsíčně vytrvale klesala, tak v srpnu zaznamenala slušný reálný nárůst o 1,4 procenta (SA). Meziměsíční růst zaznamenaly oba segmenty, jak pozemní stavitelství (+1 %), které z velké části táhlo dolů celkovou stavební produkci během uplynulých měsíců, tak i inženýrské stavitelství (+1,6 %).
Meziročně jsou ceny bytů stále o téměř 23 procent vyšší, což vede k jednomu z nejhorších poměrů cenové dostupnosti bydlení v EU. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pozemní stavitelství bylo tak opět meziročně vyšší po výrazném poklesu v červenci, byť jen o 0,1 procenta. Naproti tomu produkce v inženýrské kategorii pouze zmírnila tempo meziročního poklesu na -1,4 procenta z mínus čtyř procent v červenci.

Počet vydaných stavebních povolení byl meziročně nižší o 9,1 procenta, přičemž jejich orientační hodnota klesla o 6,3 procenta. To je nicméně dáno, podobně jako v červenci, vyšší srovnávací základnou z minulého roku.

Počet nově zahájených bytů byl v meziročním srovnání o 12 procent nižší, což jen potvrzuje i nadále výrazně slabší výkon oproti předchozímu roku. Počet nově dokončených bytů byl však meziročně vyšší o 61 procent.

PSALI JSME:
Stavebnictví se může dostat do mírné recese

Vývoj ve stavebnictví budou i po zbytek roku sužovat vysoké ceny a nedostatek stavebních materiálů, které by mohly nadále omezovat dokončování staveb. Slabší poptávka po rezidenčních nemovitostech vlivem vyšších úrokových sazeb a přísnějších kritérii poskytování hypoték se již odrazila ve zmírnění dramatického růstu cen zmíněných nemovitostí.

Ceny bytů v třetím čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně vzrostly „pouze“ o 2,4 procenta oproti 8,7 procenta ve druhém čtvrtletí. Meziročně jsou nicméně stále o téměř 23 procent vyšší, což vede k jednomu z nejhorších poměrů cenové dostupnosti bydlení v EU.

Po zbytek roku lze očekávat další zpomalování tempa zdražování. Poklesy cen nemovitostí lze očekávat primárně u starších nerekonstruovaných nemovitostí, které nejsou tak ovlivněny vysokými cenami stavebních materiálů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavební práce i materiály pokračují ve zdražování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika padá do stagflace

Centrální banky nejen napříč Evropou již pochopily, že inflace není způsobena jen narušenými dodavatelskými řetězci, ale především velmi uvolněnou měnovou politikou. Česká inflace na 18procentech a „holubičí“ …

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …