Stavební produkce v srpnu zlomila sérii meziměsíčních poklesů

Názor
Potom, co stavební produkce od března letošního roku meziměsíčně vytrvale klesala, tak v srpnu zaznamenala slušný reálný nárůst o 1,4 procenta (SA). Meziměsíční růst zaznamenaly oba segmenty, jak pozemní stavitelství (+1 %), které z velké části táhlo dolů celkovou stavební produkci během uplynulých měsíců, tak i inženýrské stavitelství (+1,6 %).
Meziročně jsou ceny bytů stále o téměř 23 procent vyšší, což vede k jednomu z nejhorších poměrů cenové dostupnosti bydlení v EU. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pozemní stavitelství bylo tak opět meziročně vyšší po výrazném poklesu v červenci, byť jen o 0,1 procenta. Naproti tomu produkce v inženýrské kategorii pouze zmírnila tempo meziročního poklesu na -1,4 procenta z mínus čtyř procent v červenci.

Počet vydaných stavebních povolení byl meziročně nižší o 9,1 procenta, přičemž jejich orientační hodnota klesla o 6,3 procenta. To je nicméně dáno, podobně jako v červenci, vyšší srovnávací základnou z minulého roku.

Počet nově zahájených bytů byl v meziročním srovnání o 12 procent nižší, což jen potvrzuje i nadále výrazně slabší výkon oproti předchozímu roku. Počet nově dokončených bytů byl však meziročně vyšší o 61 procent.

PSALI JSME:
Stavebnictví se může dostat do mírné recese

Vývoj ve stavebnictví budou i po zbytek roku sužovat vysoké ceny a nedostatek stavebních materiálů, které by mohly nadále omezovat dokončování staveb. Slabší poptávka po rezidenčních nemovitostech vlivem vyšších úrokových sazeb a přísnějších kritérii poskytování hypoték se již odrazila ve zmírnění dramatického růstu cen zmíněných nemovitostí.

Ceny bytů v třetím čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně vzrostly „pouze“ o 2,4 procenta oproti 8,7 procenta ve druhém čtvrtletí. Meziročně jsou nicméně stále o téměř 23 procent vyšší, což vede k jednomu z nejhorších poměrů cenové dostupnosti bydlení v EU.

Po zbytek roku lze očekávat další zpomalování tempa zdražování. Poklesy cen nemovitostí lze očekávat primárně u starších nerekonstruovaných nemovitostí, které nejsou tak ovlivněny vysokými cenami stavebních materiálů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavební práce i materiály pokračují ve zdražování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?