Dlouhá léta bylo stavební spoření pokládáno za jeden z nejatraktivnějších a nejbezpečnějších způsobů, jak dlouhodobě zhodnotit úspory a zajistit si vlastní bydlení. V konkurenci s hypotékami však nejdříve ztratilo svou atraktivitu jako nástroj na financování bydlení.

I přes tenčící se státní podporu stavební spoření sice drží zhodnocení úspor stále ještě v kladných jednotkách procent, což v porovnání s jinými investicemi není samozřejmost, přesto svou popularitu ztrácí také jako doporučená forma spoření.
Toto tvrzení dokládají také údaje za třetí čtvrtletí 2015, které ministerstvo financí o stavebním spoření zveřejnilo v prosinci. Meziročně poklesl počet uzavřených smluv o 23 %. Stavební spoření si již pravděpodobně uzavírají především lidé, kteří chtějí čerpat úvěr.
Nedaří se ale příliš ani na úvěrové straně. Oproti konci závěru roku 2014 poklesl jak počet úvěrů (-6 %), tak i jejich objem (-3 %).
Setrvalý pokles zaznamenává státní příspěvek. Od jeho snížení v roce 2011 na 10 % maximálně z částky 20 000 Kč naspořených za rok došlo k významnému poklesu uzavíraných smluv a každoročně se objem státního příspěvku dále snižuje. Týká se to údajů o celkově vyplacené státní podpoře, která v roce 2005 činila 16 miliard korun, zatímco za poslední tři roky nepřesáhla 5 mld.
V letošním roce bylo uzavřeno 280 965 nových smluv o stavebním spoření, což představuje pokles o 41,6 % oproti celému loňskému roku. V závěru roku sice tradičně dochází ke zvýšení zájmu o toto spoření, protože rozhodným datem uzavření smlouvy pro připsání státní podpory je 31. 12., ale k vyrovnání tohoto deficitu rozhodně nedojde. Stavebnímu spoření skončily zlaté časy.
Nedaří se na úvěrové straně? Sorry…
Objem půjčených peněz za rok 2015 vzrostl asi o 20 % proti roku 2014… Takže úvěrům se daří výborně.
Pokud píšete, že zhodnocení stavebního spoření je v kladných jednotkách procent, jen špatný finanční poradce by ho nedoporučil aspoň jako doplňkovou možnost spoření. A nadto s možností vzít si díky spoření následně úvěr… Nebo víte o lepších variantách pro konzervativní lidi?
Stavební spoření má svoje kouzlo. Hlavně pro chudé lidi. Bohatí o něm nechtějí ani slyšet, protože jim nic nepřináší. Ten efekt je jen při malých částkách. Ten, kdo potřebuje na důchod našetřit miliony, aby nebyl závislý ne státu a bral si rentu z vlastních investic, ten investuje. Do nemovitostí na pronájem a ti odvážnější na kapitálových trzích. Ale je důležité, jak to udělat. Zkuste projekt jakbytbohaty (tečka) cz a uvidíte.