Stavební spoření přestává být doporučovaným hitem

Dlouhá léta bylo stavební spoření pokládáno za jeden z nejatraktivnějších a nejbezpečnějších způsobů, jak dlouhodobě zhodnotit úspory a zajistit si vlastní bydlení. V konkurenci s hypotékami však nejdříve ztratilo svou atraktivitu jako nástroj na financování bydlení.

Ilustrační foto: Pixabay

I přes tenčící se státní podporu stavební spoření sice drží zhodnocení úspor stále ještě v kladných jednotkách procent, což v porovnání s jinými investicemi není samozřejmost, přesto svou popularitu ztrácí také jako doporučená forma spoření.

Toto tvrzení dokládají také údaje za třetí čtvrtletí 2015, které ministerstvo financí o stavebním spoření zveřejnilo v prosinci. Meziročně poklesl počet uzavřených smluv o 23 %. Stavební spoření si již pravděpodobně uzavírají především lidé, kteří chtějí čerpat úvěr.

Nedaří se ale příliš ani na úvěrové straně. Oproti konci závěru roku 2014 poklesl jak počet úvěrů (-6 %), tak i jejich objem (-3 %).

Setrvalý pokles zaznamenává státní příspěvek. Od jeho snížení v roce 2011 na 10 % maximálně z částky 20 000 Kč naspořených za rok došlo k významnému poklesu uzavíraných smluv a každoročně se objem státního příspěvku dále snižuje. Týká se to údajů o celkově vyplacené státní podpoře, která v roce 2005 činila 16 miliard korun, zatímco za poslední tři roky nepřesáhla 5 mld.

V letošním roce bylo uzavřeno 280 965 nových smluv o stavebním spoření, což představuje pokles o 41,6 % oproti celému loňskému roku. V závěru roku sice tradičně dochází ke zvýšení zájmu o toto spoření, protože rozhodným datem uzavření smlouvy pro připsání státní podpory je 31. 12., ale k vyrovnání tohoto deficitu rozhodně nedojde. Stavebnímu spoření skončily zlaté časy.

Sdílet:
  1. Pokud píšete, že zhodnocení stavebního spoření je v kladných jednotkách procent, jen špatný finanční poradce by ho nedoporučil aspoň jako doplňkovou možnost spoření. A nadto s možností vzít si díky spoření následně úvěr… Nebo víte o lepších variantách pro konzervativní lidi?

  2. Stavební spoření má svoje kouzlo. Hlavně pro chudé lidi. Bohatí o něm nechtějí ani slyšet, protože jim nic nepřináší. Ten efekt je jen při malých částkách. Ten, kdo potřebuje na důchod našetřit miliony, aby nebyl závislý ne státu a bral si rentu z vlastních investic, ten investuje. Do nemovitostí na pronájem a ti odvážnější na kapitálových trzích. Ale je důležité, jak to udělat. Zkuste projekt jakbytbohaty (tečka) cz a uvidíte.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nižší zdanění bytů zvýší dostupnost bydlení

Primátoři tří největších českých měst chtějí snížit zdanění bytů. Vedení Prahy v rámci své zákonodárné iniciativy nyní připravuje daňové úpravy, které by snížily DPH na koupi nového bytu ze současných 15 procent na …

Dva z pěti Čechů jsou se svými úsporami spokojeni

Se svými úsporami je v současnosti zcela nebo částečně spokojeno 42 % Čechů. Naopak 27 % je nespokojeno. Průměrná výše měsíčních úspor je 2 720 Kč. Nejvíce lidé ukládají své peníze do penzijního připojištění, na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru