Stavební spořitelny na rekordu. V březnu poskytly zajištěné úvěry za více než tři miliardy

Nejen banky, ale také stavební spořitelny zažívají boom v oblasti úvěrů na bydlení. Jen za březen poskytly podle statistik České národní banky (ČNB) úvěry zajištěné nemovitostí za více než tři miliardy korun a zlomily tak svůj historický rekord. Včera o tom informovala Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).
Stavební spořitelny poskytly v březnu rekordní objem zajištěných úvěrů. Ilustrační foto: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Zvýšený zájem o zajištěné úvěry na koupi nemovitosti zažívají stavební spořitelny od začátku letošního roku. Za první čtvrtletí poskytly podle dat ČNB jich za 6,92 miliardy Kč, což v porovnání se stejným obdobím loňského roku představuje 36% nárůst.

Úroková sazba úvěrů zajištěných nemovitostí od stavebních spořitelen byla dle dat centrální banky nižší, než u bankovních hypoték. Ty se v březnu nabízely za průměrné sazby ve výši 1,96 % p. a., zatímco stavební spořitelny ve výši 1,85 % ročně. Úrokové sazby spořitelen jsou nižší než sazby bank už více než rok.

Zdroj: AČSS

„K zájmu o úvěry zajištěné nemovitostí významně přispívá dlouhodobý apetit Čechů pořídit si vlastní bydlení nebo do nemovitosti investovat a ochránit tak své úspory před očekávanou inflací. Češi chtějí rovněž využít nízkých úrokových sazeb, které pomalu začínají růst,“ objasnil Jiří Šedivý, tajemník asociace.

Svého pomyslného dna dosáhly úrokové sazby stavebních spořitelen letos v lednu poté, co dlouhodobě klesaly. Od té doby se ale podle údajů ČNB mírně zvedaly. Podle Jiřího Šedivého se dá předpokládat, že úrokové sazby pozvolna porostou.

Zdroj: ČNB

„Zda to ovlivní zájem Čechů o koupi nemovitostí, se teprve ukáže,“ domnívá se tajemník asociace stavebních spořitelen: „Jisté je, že pokud silný zájem vytrvá, budou ceny nemovitostí dál růst. Už takto v České republice rostou téměř nejrychleji ze všech zemí Evropské unie.“

To, že tlak na růst cen nemovitostí nepolevuje, potvrzují také hypoteční indexy společností Fincentrum Hypoindex a Broker Consulting a jejich průměrná výše hypotečního úvěru. Navíc podle dat Českého statistického úřadu klesá počet jak dokončených, tak i počet zahájených bytů. To se časem odrazí i v nabídce nového bydlení.

PSALI JSME:
U stavebního spoření od října klesnou úroky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru