Stavebnictví a lepší časy? Vyhráno ještě zdaleka není

Názor
Zatímco bilance zahraničního obchodu se po uzavření hranic vloni na jaře dostala na předpandemické úrovně během jednoho čtvrtletí, u průmyslové výroby to bylo o kvartál později. Naprosto odlišný vývoj ale zaznamenává stavebnictví. To z titulu dlouhodobějších projektů na pandemii nereagovalo bezprostředním dramatickým propadem. Pokles byl pouze postupný, o to ale dlouhodobější.
Vyhráno stavebnictví zdaleka nemá, i když se mu začíná dýchat o něco lépe. Rychlému návratu k předpandemické úrovni bude bránit nedostatek pracovních sil a stavebního materiálu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Stavební produkce je bytostně spojena s investiční aktivitou v ekonomice, která je výrazně procyklická. Pandemická recese tak vedla k odložení velké části investičních projektů soukromého sektoru dále do budoucna. A veřejné investice situaci zvrátit nemohly.

Do letošního roku tak česká stavební produkce vstoupila na méně než 90 procent předpandemické produkce. A první měsíce letošního roku kvůli lockdownu situaci nevylepšily.

Světlo na konci tunelu tak přinesla až minulý týden zveřejněná květnová data. Oproti dubnu stavebnictví zaznamenalo nárůst o silná tři procenta, na kterém se podílelo přibližně stejně jak pozemní, tak i inženýrské stavitelství. Pozitivně zapůsobilo květnové významné rozvolnění protiepidemických restrikcí a možná i příchod teplejšího počasí.

PSALI JSME:
Stavebnictví v květnu povyrostlo

Domácnosti tak mohli začít realizovat plánované opravy a úpravy svých obydlí, které během pandemie odkládaly. Ještě silnější však pravděpodobně byl vliv obnovené poptávky firem po investicích.

Ty podle národních účtů rostly mezičtvrtletně již v prvním čtvrtletí a lze předpokládat, že s klesající nejistotou kolem pandemie a se snižujícími se restrikcemi pokračoval růst soukromých investic také v druhém čtvrtletí.

Vyhráno ale stavebnictví zdaleka nemá, i když se mu začíná dýchat o něco lépe. Rychlému návratu k předpandemické úrovni bude bránit nedostatek pracovních sil a stavebního materiálu. Obojí indikuje, že s růstem stavební produkce porostou i její ceny.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Chybí stavební materiály. Realizace staveb skokově zdražuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čas na výměnu starých kotlů se krátí. Čím je nahradit?

Analýza
Do září příštího roku musejí být odstaveny staré kotle na tuhá paliva, jež nesplňují žádnou, nebo jen první či druhou emisní třídu. Pro mnohé domácnosti to může být příležitost přejít na čistší, úspornější i výrazně pohodlnější vytápění plynem, tepelným čerpadlem či dřevokotlem.
Rolovat nahoru