Stavebnictví má velký vliv na českou ekonomiku, loni se prostavělo 579 miliard korun

Názor
Třetina celého státního rozpočtu na letošní rok. Přesně tolik se loni prostavělo v celém Česku. Stavební firmy v roce 2021 podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) provedly stavební práce v celkové hodnotě 579 miliard korun, což bylo meziročně o 8,1 procenta více.
Třetina celého státního rozpočtu na letošní rok. Přesně tolik se loni prostavělo v celém Česku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Stavebnictví tak potvrdilo svou pozici jednoho z nejdůležitějších sektorů celé české ekonomiky. V podílu na tvorbě hrubé přidané hodnoty české ekonomiky se po službách a průmyslu dlouhodobě drží na třetím místě.

Většina prací se týkala nové výstavby, rekonstrukcí a modernizací. Přibližně 22 procent z celkového objemu si ukrojily opravy a údržba. Nejvíce peněz si vyžádaly inženýrské stavby (189,88 mld. Kč, pozn. aut.) následované bytovou výstavbou s proinvestovanými 91,282 miliardy korun.

Stavba bytů a nových staveb obecně jsou pro státní rozpočet velkým přínosem. Nejen přímo prostřednictvím vybraných daní, ale také nepřímo. Nová a modernější infrastruktura totiž zvyšuje produktivitu práce a atraktivitu pro investory. Tím podporuje další růst celé ekonomiky. Jakékoliv pozitivní impulsy jsou přitom zvlášť v současné těžké době velice potřebné.

PSALI JSME:
Stavebnictví v květnu zlomilo sérii meziměsíčních poklesů

Dlouhodobý problém českého stavebnictví ale je extrémně složitý proces povolování nových staveb a komplikovaný a velmi často měněný stavební zákon. Loni byl sice přijat zcela nový, ale ještě se jeho vliv ani nestačil projevit a už se kompletně předělává. Nic by přitom stavaři a investoři nepřivítali více, než předvídatelnost a kontinuitu.

Stavebnictví je běh na dlouhou trať, kde se plánuje na dlouhé roky dopředu. Což v prostředí, kde se zásadní legislativa mění prakticky každý rok, dělá hodně špatně. Pokud se bude stavebnictví dařit, vydělají na tom všichni.

Ať už v podobě dostupných bytů, či dokončené moderní dopravní infrastruktury.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví se stále vzpamatovává z covidového propadu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Češi se bojí utrácet. Ale ne až tak, jak se čekalo

Český statistický úřad v pátek zpřesnil svůj předběžný odhad výkonu české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí. Ta podle něj meziročně rostla o 1,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně ztratila 0,2 procenta. Jde tedy o …

Tuzemská ekonomika v útlumu

Podle výsledků statistického úřadu zveřejněných v pátek česká ekonomika ve třetím kvartále poklesla o 0,2 procenta, což je lepší výsledek oproti předběžnému odhadu. Asi nepřekvapí další pokles spotřeby domácností, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …